27 grudnia 2024 r. weszły w życie korzystne dla prosumentów zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To nowe zasady rozliczeń prosumentów w systemie net-billing, które zwiększają opłacalność inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Przejście na korzystniejszą formę rozliczeń wymaga złożenia oświadczenia.
Brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją inwestycji.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z realizacją Projektu w części dotyczącej wydatków związanych z termomodernizacją budynku Szkoły i w części dotyczącej wydatków związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej.
Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku do przekroczenia kwoty sprzedaży z tytułu wynajmu pomieszczeń i nieruchomości w niektórych z należących do SPZZOZ obiektów oraz dostawy energii elektrycznej do momentu przekroczenia 200.000 zł limitu sprzedaży z tego tytułu w roku podatkowym.
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych w ramach realizacji projektu - termomodernizacja.
Wprowadzenie energii elektrycznej do sieci w przypadku rozliczenia w systemie net billing na podstawie zawartej umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czy zysk ze sprzedaży energii elektrycznej uzyskanej z farmy fotowoltaicznej przeznaczony na koszty utrzymania nieruchomości, tj. koszty zakupu energii elektrycznej potrzebnej na części wspólne (wieczorami i nocami nie będzie produkcji energii elektrycznej, a zużycie będzie potrzebne), zakupu ciepła sieciowego, kosztów administracji, sprzątania terenu Wspólnoty, utrzymanie zieleni, odśnieżania, itp
Prawo do odliczenia podatku naliczonego - montaż inst. fotowoltaicznej.
Uznanie za podatnika z tytułu wprowadzenia nadwyżki energii oraz brak możliwości zastosowania indywidualnego prewspółczynnika skalkulowanego w oparciu o dane wynikające z przeznaczenia wyprodukowanej energii.
Podatek od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia i zwrotu kwoty podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizacji projektu w części dotyczącej wydatków poniesionych na wykonanie zadań w ramach termomodernizacji budynku szkoły (z wyłączeniem wydatków poniesionych na instalację fotowoltaiczną) oraz braku prawa do odliczenia i zwrotu kwoty podatku
Nieuznanie Miasta za podatnika podatku VAT, zobowiązanego do odpowiedniego rozliczenia podatku należnego w związku z wprowadzaniem wyprodukowanej w mikroinstalacjach energii elektrycznej do sieci przedsiębiorstwa energetycznego oraz brak prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego w całości lub w części z faktur na których Miasto widnieje jako nabywca, w związku z montażem instalacji fotowoltaicznych
Czy przysługuje prawo do zmniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu opisanego we wniosku.
Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanej energii elektrycznej, określenie podstawy opodatkowania tej czynności i określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wyprodukowania energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia instalacji fotowoltaicznych.
Prawo do odliczenia podatku VAT od czynności związanych z realizacją projektu.
Opodatkowanie podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej prądu wyprodukowanego w Instalacjach i ustalenie podstawy opodatkowania dla wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanego prądu oraz ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanego prądu.
Opodatkowanie podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanej energii elektrycznej, określenia podstawy opodatkowania tej czynności, określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wyprodukowania energii elektrycznej w instalacji oraz terminu wystawienia faktury.
Prawo do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ponoszeniem nakładów na realizację Inwestycji polegającej na budowie i montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynami energii na Stacji Uzdatniania Wody, za pomocą przedstawionego prewspółczynnika metrażowego dla infrastruktury wodociągowej. Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku
Określenie podstawy opodatkowania dla wprowadzania do sieci energetycznej energii elektrycznej, która jest produkowana przez instalację fotowoltaiczną, ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wprowadzania do sieci energetycznej energii elektrycznej, prawo do częściowego odliczenia VAT naliczonego od wydatków na zakup i montaż instalacji oraz bieżące utrzymanie instalacji przy zastosowaniu
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Prawo do częściowego odliczenia podatku od wydatków poniesionych na realizację Inwestycji dot. OZE.
Skutki podatkowe w podatku od towarów i usług w zakresie - uznania wprowadzenia przez Spółkę energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji Spółki do sieci energetycznej jako dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy; - określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wyprodukowania energii elektrycznej w instalacji; - ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. czynności - obowiązku
Opodatkowanie podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanej energii elektrycznej, określenie podstawy opodatkowania tej czynności, ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz termin wystawienia faktury w związku z ww. wprowadzeniem energii elektrycznej do sieci.
Brak możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w związku z realizacją zadania.
Uznanie wprowadzania do sieci energetycznej prądu, który jest produkowany/zostanie wyprodukowany w Instalacji zamontowanej na Obiekcie za działalność gospodarczą oraz odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia z tego podatku, Określenie podstawy opodatkowania dla wprowadzenia do sieci energetycznej prądu, który jest produkowany/zostanie wyprodukowany