Porady i artykuły

Porada aktualna
01.06.2023 Podatki

Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2023 r. Przeważającym zakresem działalności są prace programistyczne – parametryzacja urządzeń, modyfikacja oprogramowania urządzeń, testowanie, również tworzenie nowych aplikacji obsługujących produkowane przez zleceniodawców urządzenia. W zakresie działalności podatnika mieszczą się prace ściśle związane z branżą instalacji

Artykuł aktualny
03.01.2022 Kadry i płace

Pracodawca powinien zapewnić osobom pracującym zimą na wysokości przede wszystkim odpowiednie środki zabezpieczające. Ponadto podczas pracy na wysokości w zimie pracownik musi być wyposażony w odpowiednie obuwie i odzież ochronną, np. buty z podeszwami przewidzianymi do ochrony przed poślizgnięciem.

Artykuł
04.11.2019 Kadry i płace

Okres zimowy według przepisów bhp rozpoczyna się 1 listopada, a kończy 31 marca kolejnego roku. W tym czasie pracodawcy muszą zadbać o odpowiednią odzież i obuwie ochronne oraz napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników. Muszą także zapewnić właściwą temperaturę w pomieszczeniach pracy (nie może być ona niższa niż 18°C w przypadku wykonywania prac lekkich i biurowych oraz niższa niż 14°C w przypadku

Porada

Chcemy zatrudnić na okres zimowy osobę do odśnieżania (praca będzie obejmowała również odśnieżanie dachu budynku) w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Czy taka osoba musi mieć ważne badania lekarskie do pracy na wysokości? Czy jako zleceniodawca musimy ją skierować na badania profilaktyczne?

Artykuł
12.02.2014 Kadry i płace

Pracownicy zatrudnieni przy odśnieżaniu dachu powinni być dopuszczeni do pracy na wysokości przez lekarza medycyny pracy. Oprócz tego pracodawca powinien ich wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą (np. hełmy, rękawice, buty z podeszwą antypoślizgową).

Porada
13.06.2004 Kadry i płace

Prowadzę firmę budowlaną. Podczas prac elewacyjnych w małym budynku inspektor pracy stwierdził, że robotnicy są nieodpowiednio zabezpieczeni podczas prac wykonywanych na wiszących na linach siedziskach. Jakie zasady bhp powinniśmy stosować podczas wykonywania takich prac? Czy są przepisy regulujące te kwestie?

Porada
13.04.2004 Kadry i płace

W prowadzonym przeze mnie zakładzie pracy zatrudniam 2 sprzątaczki. Do wykonywanych przez nie obowiązków należy między innymi mycie okien znajdujących się na wysokości około 2 metrów. Czy prace te należy zaliczyć do prac na wysokości i czy wymagane są dla nich jakieś dodatkowe badania lekarskie?