Porady i artykuły

Artykuł aktualny
16.04.2024 Podatki

Podatnicy, w ramach prowadzonej działalności, przyznają premie pieniężne, bonusy i bonifikaty. Coraz więcej firm decyduje się również na organizowanie programów motywacyjnych. Każda z tych czynności ma swoje konsekwencje w podatku dochodowym oraz w VAT. Przedstawiamy podejście do tych działań organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Artykuł aktualny
13.01.2023 Kadry i płace

Sejm uchwalił ostatecznie 13 stycznia 2023 r. nowelizację przewidującą wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Nowe regulacje dostosowują przepisy do aktualnej sytuacji na rynku pracy, gdzie praca zdalna stała się czymś powszechnym. Dają też pracodawcom uprawnienia do kontroli pracowników na zawartość alkoholu i narkotyków w organizmie.

Artykuł nieaktualny
14.12.2022 Podatki

Informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) dla przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. należy wypełnić na wzorze nr 29. Pracodawcy najczęściej wystawiają ją dla podatników będących pracownikami lub osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych. W każdym przypadku PIT-11 dotyczy

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 marca do 4 kwietnia 2022 r.

Artykuł aktualny
06.07.2021 Podatki

Pracownik nie zastosuje 50% kosztów autorskich, jeżeli pracodawca nie wyodrębni honorarium w umowie o pracę albo w innych dokumentach kształtujących prawa i obowiązki pracownika - wyrok NSA z 1 czerwca 2021 r., sygn. akt II FSK 472/21.

Artykuł nieaktualny
30.03.2021 Podatki

Pracownik, który otrzymał od pracodawcy prezent z okazji ważnego wydarzenia w jego życiu, takiego jak np. narodziny dziecka, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy. Tego rodzaju świadczenie stanowi darowiznę w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Po spełnieniu ustawowych warunków darowizna ta może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem. Takie stanowisko

Artykuł
27.08.2020 Podatki

Podatnik, sprzedając prywatną nieruchomość, może pomniejszyć uzyskany z tego tytułu przychód o koszty związane z nabyciem zbywanej nieruchomości. Do kosztów tych może zaliczyć nie tylko kwotę, za którą nabył zbywaną nieruchomość, ale również zapłacony z tytułu jej nabycia PCC oraz opłaty notarialne. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy

Porada
04.02.2020 Podatki

Zleceniobiorca dostał nagłe polecenie wyjazdu służbowego do ważnego klienta. Ze względu na sytuację awaryjną podatnika zwrócił zleceniobiorcy koszty jego podróży do tego klienta, ale w podwójnej wysokości. Czy cała ta kwota objęta jest zwolnieniem podatkowym u zleceniobiorcy?

Artykuł

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W tym zakresie podmiot zatrudniający podejmuje swobodną decyzję i nie jest związany wnioskiem pracownika. Jeżeli jednak pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zagwarantować mu możliwość skorzystania z dodatkowych uprawnień urlopowych

Porada
02.07.2018 Kadry i płace

Od 1 lipca br. wzrosły kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Natomiast obniżeniu uległy kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Artykuł
01.07.2018 Kadry i płace

Pracodawcy ubiegający się o refundację z PFRON kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych lub dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem takich osób mogą starać się o wsparcie na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. (poprzednio - do 30 czerwca 2014 r.). O 6 miesięcy wydłużono bowiem okres obowiązywania rozporządzeń regulujących kwestie dotyczące wskazanych rodzajów pomocy dla pracodawców

Artykuł
28.06.2018 Podatki

Po raz pierwszy od siedemnastu lat zmiany stawek podatkowych powodują konieczność zmian we wszystkich informatycznych systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że nowy rok powitają przerwą w działalności - pod warunkiem że zawczasu pomyślą o dostosowaniu swoich firm do nowych stawek.

Porada
27.06.2018 Kadry i płace

Wysyłamy pracowników w podróż służbową na terenie Polski. Pracownikom zapewniamy pełne wyżywienie. Dokonując rozliczenia kosztów podróży, pomniejszenie diety za każdy posiłek powoduje, że w przypadku niektórych osób koszt wyżywienia przewyższył wysokość przysługującej diety. Czy w tej sytuacji pracownik powinien zwrócić nam tę nadwyżkę?

Artykuł

Urlop wypoczynkowy to ustawowy przywilej zapewniony tylko pracownikom. Żadne powszechnie obowiązujące przepisy nie gwarantują prawa do niego osobom prowadzącym działalność gospodarczą ani osobom pracującym w ramach pozapracowniczych form zatrudnienia (np. zleceniobiorcom). Za okres urlopu przysługuje wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Poprzednia Następna