Państwowa Inspekcja Sanitarna
Interpretacja
29.07.2024 Podatki

Brak opodatkowania czynności wykonywanych przez Pana na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Interpretacja
14.08.2023 Podatki

Prawo do częściowego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu przy zastosowaniu proporcji.

Interpretacja
14.06.2023 Podatki

Uznanie usług świadczonych przez lekarza weterynarii niebędącego pracownikiem Inspekcji Weterynaryjnej za czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT i sposób ich udokumentowania.

Artykuł aktualny
27.06.2022 Kadry i płace

Chociaż kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej najczęściej dotyczą przedsiębiorców zajmujących się usługami kosmetycznymi, medycznymi, gastronomicznymi i edukacyjnymi, to każde przedsiębiorstwo może zostać skontrolowane przez ten urząd. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest bowiem powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Sprawuje nadzór m.in. nad warunkami higieny pracy w zakładach

Porada
30.06.2018 Kadry i płace

Od 17 stycznia 2013 r. pracodawca rozpoczynający działalność albo zmieniający miejsce działalności lub jej rodzaj bądź zakres nie ma obowiązku informować o tym właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Porada

Prowadzimy kilka cukierni i restauracji. Czy przed zatrudnieniem powinniśmy prosić pracownika o kopię książeczki sanepidowskiej, jeśli będzie pracował w gastronomi, czy wystarczy, że tylko pokaże książeczkę przed podjęciem pracy? Czy kserokopię książeczki można przechowywać w aktach osobowych? Jak należy postąpić w przypadku zleceniobiorców?

Interpretacja
19.02.2016 Podatki

Czy ponoszone przez Spółkę opłaty związane z urzędowymi kontrolami żywności oraz nadzorem sanitarnym sprawowanym przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej stanowią i będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, potrącalne w dacie ich poniesienia?

Porada
29.07.2012 Kadry i płace

Od 1 sierpnia 2012 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Artykuł

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika zostały uregulowane nie tylko w Kodeksie pracy. W szerszym zakresie wykroczenia z zakresu prawa pracy wynikają także m.in. z ustawy o funduszu świadczeń socjalnych, o społecznej inspekcji pracy czy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za spowodowane naruszenia pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 tys. zł.

Artykuł
07.08.2010

Od 14 lipca 2010 r. funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają prawo karać pracowników, którzy palą wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazem, oraz pracodawców, którzy dopuszczają na podległym im terenie do palenia tych wyrobów wbrew zakazowi. Zmieniono też kompetencję Sanepidu w zakresie karania za naruszenie przepisów ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz zapobieganiu

Interpretacja
07.10.2009 Podatki

Czy opłata określona w pkt 2 decyzji, o której mowa wyżej, na podstawie art. 36 ustawy o państwowej inspekcji sanitarnej stanowi koszt uzyskania przychodów w świetle art. 16 ustawy o podatku akcyzowym a jeśli nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, to czy należy uiścić od tej kwoty podatek dochodowy?