zwolnienia podatkowe
Artykuł nieaktualny
12.01.2024 Podatki

W 2024 r. podatnicy nie mogą już korzystać z podwyższonych limitów zwolnień z PIT, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 i 78 lit. b updof. Podwyższone kwoty obowiązywały tylko do końca 2023 r.

W trakcie aktualizacji
07.04.2022 Podatki

Przepisy VAT obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. dają podatnikom świadczącym usługi finansowe możliwość wyboru opodatkowania świadczonych usług podatkiem VAT zamiast zwolnienia z tego podatku. Aby dokonać takiego wyboru, trzeba zawiadomić o nim pisemnie naczelnika urzędu skarbowego. Wybór opodatkowania świadczonych usług umożliwi dokonywanie odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z wykonywaniem

Artykuł nieaktualny
18.03.2022 Podatki

Rozpoczęta przez Rosję wojna z Ukrainą spowodowała exodus uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza do Polski. Spotkało się to z wyjątkową reakcją ze strony osób i firm z Polski, które na różne sposoby pomagają uchodźcom z Ukrainy. W niniejszym raporcie omówione zostaną rozwiązania podatkowe dla podmiotów pomagających uchodźcom z Ukrainy.

W trakcie aktualizacji
15.03.2022 Podatki

Podatnik otrzymał odszkodowanie za zniszczony środek trwały. Nie chce go remontować. Chce kupić drugi, tego samego rodzaju, żeby zastąpił pierwszy. Czy w takim przypadku otrzymane odszkodowanie korzysta ze zwolnienia z PIT?

W trakcie aktualizacji
08.03.2022 Podatki

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela biura rachunkowego, które popełniło błąd przy rejestracji podatnika do ZUS, stanowi przychód z innych źródeł, a nie przychód z działalności gospodarczej. Takie odszkodowanie podlega zwolnieniu z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 updof. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

W trakcie aktualizacji
07.03.2022 Podatki

Zwrot dopłat wniesionych do spółki z o.o. może korzystać ze zwolnienia z PIT także wtedy, gdy następuje na rzecz wspólnika, który w chwili wypłaty nie jest już wspólnikiem tej spółki. Konieczne do tego jest jednak zapewnienie odpowiedniej chronologii zdarzeń - wyrok NSA z 13 stycznia 2022 r., sygn. akt I FSK 1314/21.

W trakcie aktualizacji
14.01.2022 Podatki

Od 1 stycznia 2022 r. osoby, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury albo renty rodzinnej, zrezygnują z jej pobierania i będą nadal aktywne zawodowo, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT. Zwolnienie obejmuje przychody do kwoty 85 528 zł w roku podatkowym. MF wydało przewodnik, w którym wyjaśniło zasady korzystania z nowego zwolnienia.

Artykuł
13.10.2021 Podatki

Rodzinie innych niż pracownicy osób zatrudnionych może zostać przyznana odprawa pośmiertna lub zasiłek pogrzebowy. Wypłaty tego rodzaju świadczeń mogą się domagać osoby uprawnione po zmarłym, jeżeli prawo do odprawy lub zasiłku pogrzebowego zostało im zagwarantowane w umowie cywilnoprawnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przyznać takie świadczenia najbliższym tych zmarłych nawet w przypadku

Artykuł
31.08.2021 Podatki

Odszkodowanie otrzymane przez pracownika w związku ze śmiercią pracodawcy jest zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 updof. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
24.08.2021 Podatki

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy kartę przedpłaconą sfinansowaną ze środków ZFŚS, uzyskuje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy. Przychód ten może korzystać ze zwolnienia z PIT, pod warunkiem że wartość wszystkich otrzymanych przez pracownika świadczeń rzeczowych i pieniężnych sfinansowanych ze środków ZFŚS nie przekroczyła limitu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Limit ten wynosi

Interpretacja
11.07.2016 Podatki

W zakresie braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży kryptowaluty i korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Interpretacja
22.06.2016 Podatki

Uznanie czynności wniesienia do Spółki aportu za odpłatną dostawę towarów opodatkowaną 23% stawką podatku VAT oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury wystawionej przez udziałowca z tytułu dokonania wkładu niepieniężnego i termin powstania tego prawa.

Interpretacja
16.06.2016 Podatki

Czy Wnioskodawca zwolniony będzie z podatku, jeśli w terminie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym zbył nieruchomość przeznaczy całość kwoty na własne cele mieszkaniowe wpłacając je częściowo na konto dewelopera a częściowo przeznaczając je na wykończenie mieszkania, projekt aranżacyjny oraz zakup sprzętu RTV, AGD itd., mimo że umowa przenosząca własność lokalu może nastąpić do 31 stycznia

Interpretacja
06.06.2016

Uznanie odplatnego udostepniania lokali na rzecz osob fizycznych na cele mieszkaniowe, za uslugi korzystajace ze zwolnienia od podatku od towarow i uslug oraz uznanie odplatnego udostepniania lokali uzytkowych na rzecz podmiotow prowadzacych dzialalnosc medyczna, za uslugi opodatkowane podatkiem od towarow i uslug, niekorzystajace ze zwolnienia od podatku.

Interpretacja
02.06.2016 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług czynności związanych z usługą pomocy przy pacjencie.

Interpretacja
02.06.2016 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług czynności związanych z usługą pomocy przy pacjencie.

Interpretacja
01.06.2016 Podatki

Zwolnienie od podatku usług świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych i na terenie ich przedsiębiorstw (art. 43 ust. 1 pkt 18a).

Poprzednia Następna