W analizowanym stanie faktycznym darowizna części nieruchomości Wnioskodawcy wchodzącej w skład jego dotychczasowego gospodarstwa rolnego (obecnie tworząca powiększone gospodarstwo rolne) córce spowodowała utratę przez Wnioskodawcę prawa do zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Warunki konieczne do zachowania prawa do ww. ulgi w postaci
W rezultacie, w omawianej sprawie, Wnioskodawczyni utraciła prawo do ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego oraz na wykończenie domu, a nie na nabycie nowego domu (mieszkania). Przepis art. 16 ust. 7 nie przewiduje zachowania prawa do ulgi w takim przypadku. Tym samym, Wnioskodawczyni
Czy w momencie sprzedaży nieruchomości, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu ulgi budowlanej i czy będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy z tytułu zbycia nieruchomości?
Kiedy Wnioskodawca może dokonać sprzedaży ww. lokali mieszkalnych nie naruszając zasad udzielonej ulgi budowlanej, a co za tym idzie bez konieczności zwrotu uzyskanej ulgi budowlanej?
Czy wydzielenie odrębnej własności lokali spowoduje zmianę wpływająca na prawo do ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem?
Stwierdzić należy, iż zbycie przez Wnioskodawcę nabytego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, a następnie przeznaczenie środków pieniężnych na spłatę hipotecznego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup większego mieszkania, nie spełnia przesłanek do zachowania ulgi z art. 16 ww. ustawy.
Skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości i ustanowienia odrębnej własności lokali w 2011r. a następnie sprzedaży lokalu w 2011r.
Brak jest konieczności zwrotu ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Również sprzedaż nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym nie będzie stanowiła źródła przychodów, gdyż termin pięcioletni warunkujący jego powstanie już upłynął.
czy kwoty odliczone od dochodu w ramach ulgi na wynajem podlegają doliczeniu do dochodu podatnika w miesiącu sprzedaży działki i opodatkowaniu według skali podatkowej?
Czy kwoty odliczone od dochodu w ramach ulgi na wynajem podlegają doliczeniu do dochodu podatnika w miesiącu sprzedaży działki i opodatkowaniu według skali podatkowej?
Czy istnieje możliwość dalszego odliczania od dochodu odsetek zapłaconych od kredytu refinansującego kredyt hipoteczny na rozbudowę domu jednorodzinnego?
Czy wpisanie budynku z lokalami na wynajem do ewidencji środków trwałych, prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, na który udzielona była ulga podatkowa, spowoduje utratę tej ulgi i obowiązek jej zwrotu?
Czy możliwe jest równoczesne korzystanie z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji budowlanych oraz kontynuacja odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej wydatków poniesionych na wkład mieszkaniowy, a także tego czy istnieje konieczność zwrotu wcześniej odliczonych kwot z tytułu ww. wydatków na wkład mieszkaniowy?
Czy zmniejszenie się w następstwie powstania odrębnej własności nowego lokalu mieszkalnego, udziału we własności części budynku i urządzeń , które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali i prawie użytkowania wieczystego gruntu skutkować będzie utratą ulgi z tytułu budowy domu z mieszkaniami na wynajem, z której skorzystano na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób
Czy systematycznie gromadzone oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową wypłacone po okresie oszczędzania można przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego ?
Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku kwot wpłaconych w roku 2005 na kasę mieszkaniową do dnia podpisania cesji oraz jaki jest wpływ cesji na rozliczenia podatkowe z lat ubiegłych, w których dokonano odliczenia od podatku z tytułu wpłat na kasę mieszkaniową?
1) Czy świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest on zobowiązany do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej w momencie wykonania pierwszej usługi , czy po przekroczeniu kwoty obrotów 40.000 zł na rzecz ww. osób.,2) Czy w przypadku jeżeli ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy, ma prawo skorzystać z ulgi
Czy spółce jawnej powstałej w wyniku przekształcenia spółki małżeńskiej przysługuje odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących?
Czy podatnik utraci prawo do ulgi z tytułu budowy budynku z lokalami na wynajem w sytuacji jeżeli na skutek rozwodu i podziału majątku podatnik przekaże byłej żonie swoje udziały w prawie własności tych lokali?
W wystąpieniu sformułowano zapytanie, czy sprzedaż nieruchomości po upływie wskazanego terminu skutkować będzie utratą przedmiotowej ulgi. Zdaniem podatnika w/w okres jest wystarczający, aby ulga została zachowana.
Czy podatnik, który korzystał z ulgi na wynajem, sprzeda udziały ze współwłasności w 2004 r. będzie zobowiązany tylko do doliczenia uprzednio odliczonych kwot bez obowiązku zwiększenia ich o 10% za każdy rok kalendarzowy, brakujący do upływu 10 lat?
dotyczy skutków wycofania wkładu do spółdzielni mieszkaniowej oraz prawa do odliczania wydatków w ramach tzw. ulgi odsetkowej