Czy składając korektę zeznania PIT-39 za 2018 rok w miesiącu kwietniu 2022 roku jestem uprawniony do obniżonych odsetek od powstałego zobowiązania podatkowego, o których mowa w artykule 56a ustawy z dnia 29 sierpnia 2997 roku Ordynacja podatkowa? (Pytanie ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawca ma możliwość kontynuowania odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.), jeżeli przez kilka ostatnich lat zaprzestał rozliczać ulgę odsetkową w zeznaniach podatkowych oraz gdy budynek wybudowany w ramach zaciągniętej umowy kredytowej został
Możliwość odliczenia odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej. w okresie od stycznia 2020 r. do momentu zawarcia między Wnioskodawczynią i Jej mężem umowy majątkowej małżeńskiej oraz dokonania podziału majątku wspólnego zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz 26b ust. 4 pkt 2 tej ustawy, Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia ulgi odsetkowej w
Czy w ramach rozliczenia kwoty przychodu z tytułu sprzedaży odziedziczonego lokalu mieszkalnego może być uwzględniona spłacona kwota kapitału w okresie od daty sprzedaży lokalu, tj. 29 września 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. wynikająca z umowy kredytu budowlanego na zakup nieruchomości gruntowej i budowę domu jednorodzinnego oraz odsetki nieuwzględnione w ramach korzystania z ulgi odsetkowej?
Czy uwzględnienie wydatków na spłatę odsetek od kredytu przy korzystaniu z ulgi odsetkowej, wyłącza możliwość zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy dochodu ze zbycia lokalu mieszkalnego, w części przeznczonej na spłatę kapitału kredytu?
Czy nadpłata kapitału z tytułu częściowej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego budowlano-mieszkaniowego może być zakwalifikowana jako zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym?
Czy część wydatków z kredytu w kwocie 50 000 zł przeznaczoną na ww. prace adaptacyjne można uznać za spełniającą wymogi art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i mogącą podlegać odliczeniu od podatku?
Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej w związku z zawartą umową o kredyt mieszkaniowy.
1.Czy zgodnie z opisaną sytuacją Wnioskodawca może skorzystać z ulgi odsetkowej? 2.Jeśli Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi odsetkowej, to do którego zeznania podatkowego może się maksymalnie cofnąć, żeby dokonać korekty zeznań?
Prawo do odliczenia odsetek nie przysługuje Wnioskodawczyni w odniesieniu do kredytu zaciągniętego przez Nią w 2007 r. na pokrycie części kosztów budowy domu. Wnioskodawczyni w sposób jednoznaczny wskazała, że w 2007 r. zaciągnęła nowy kredyt, na podstawie nowej umowy kredytowej. Tymczasem przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czy przysługuje Wnioskodawczyni ulga odsetkowa na zasadzie praw nabytych? Jaki przysługuje Jej limit ulgi odsetkowej? Czy przysługuje Wnioskodawczyni prawo do odliczenia wszystkich odsetek dotychczas zapłaconych za lata 2006-2014?
Jeżeli Wnioskodawczyni spełnia wszystkie warunki określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., to ma ona prawo do odliczenia odsetek od kredytu refinansującego przypadającego na spłatę kredytu zaciągniętego w 2005 r. Prawo do odliczenia odsetek nie przysługuje natomiast Wnioskodawczyni w odniesieniu do części kredytu zaciągniętego
Wnioskodawczyni może skorygować złożone zeznania roczne w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2008-2013 zwracając ulgę odliczoną na podstawie kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania (za lata 2008-2010). Jednakże skorygowanie tych zeznań nie będzie uprawniało począwszy od zeznania za rok 2009 do odliczania od podstawy obliczenia podatku faktycznie zapłaconych odsetek wynikających z kredytu
Czy Wnioskodawczyni przysługuje ulga odsetkowa i czy w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2011 r. na podstawie zestawienia wpłat może odliczyć od dochodu odsetki od spłaconego kredytu hipotecznego w zakresie wydatków mieszkaniowych (wykazując w części B.3 załącznika PIT/D), czy może wydatki na ww. cel powinna odliczyć od podatku (i wykazać w części C.2 załącznika PIT/D)?
1. Czy w związku z zaciągniętym w 2006 r. kredytem mieszkaniowym na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek? 2. Czy w związku z planowanym złożeniem w 2014 r. PIT-2K do zeznania podatkowego (korekta zeznania PIT-37) za 2008 r. prawo do odliczenia odsetek przysługuje Wnioskodawcy od 2008 r., tzn. za lata: 2008, 2009, 2010,
1. Czy lokal mieszkalny nabyty w sposób opisany w stanie faktycznym został zakupiony na rynku pierwotnym, czy wtórnym? 2. Czy w związku z zakupem tego lokalu przysługuje Wnioskodawcy i jego małżonce ulga odsetkowa, czy też nie? 3. Czy mimo wzięcia kolejnego kredytu - konsolidacyjnego, o którym mowa w stanie faktycznym, Wnioskodawca i jego małżonka mogą korzystać z ulgi odsetkowej?
Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo skorzystania z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup pierwszego lokalu mieszkalnego?