W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych.
Obowiązki notariusza jako płatnika od umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności mieszkania - ustalenie podstawy opodatkowania gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką oraz zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 4a.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności.
Prawo do odliczenia kwoty podatku wynikającego z faktury dokumentującej sporządzony akt notarialny.
Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze zapisu zwykłego.
Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nabytego do majątku osobistego małżonka po rozwodzie, podziale majątku nieruchomości i przyznaniu wyłącznej własności
Za datę nabycia mieszkania przez Wnioskodawczynię należy uznać datę jego nabycia do majątku wspólnego, tj. 2008 r. Późniejsza zawarta w 2020 r. umowa o podziale majątku i przeniesieniu własności tej nieruchomości na Wnioskodawczynię nie stanowi o ponownym jej nabyciu. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w celu uzyskania kwalifikacji niezbędnych do powołania na stanowisko notariusza, warunkujących wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii notarialnej, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tejże działalności gospodarczej, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku
Wydatki związane z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej (podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie notariusza, opłaty za wypisy i odpisy, spłata sądowa) czy stanowią koszty uzyskania przychodów.
Obowiązki płatnika związane z zawarciem w formie aktu notarialnego umowy nieodpłatnego przekazania składników majątkowych.
Świadczenie otrzymane na podstawie ugody zawartej u notariusza, tj. ugody pozasądowej, nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT z uwagi na wyłączenie zawarte w lit. g) ww. przepisu.
Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym, w związku z zawarciem między X i Y umowy nieodpłatnego przeniesienia praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 9 lutego 2018 r. lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych powinna pobrać i odprowadzić od wyżej wskazanej czynności podatek od czynności cywilnoprawnych?
Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym, w związku z zawarciem między X i Y umowy nieodpłatnego przeniesienia praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 9 lutego 2018 r. lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych powinna pobrać i odprowadzić od wyżej wskazanej czynności podatek od spadków i darowizn?
Zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie podlega opodatkowaniu PCC
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna skalkulować podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę osobową?
Zakres zastosowania pomocy de minimis w przypadku przekroczenia limitu na osobę oraz związane z tym obowiązki notariusza
Zakres zastosowania pomocy de minimis w przypadku przekroczenia limitu na osobę oraz związane z tym obowiązki notariusza
Obowiązki notariusza wynikające z art. 18 ust. 1 pkt 3i 4 notarialne oświadczenia woli o nieodpłatnym ustanowieniu służebności/ użytkowania
Jeżeli nabycie lokalu przez Wnioskodawczynię zostało dokonane w drodze umowy sprzedaży, notariusz jako płatnik prawidłowo pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych. Jednakże jeśli Wnioskodawczyni zastosuje prawo do uchylenia się od skutków prawnych umowy sprzedaży nieruchomości, będzie mogła wystąpić od zwrot nadpłaconego podatku.
Czy możliwe jest dokonanie obu umów darowizn nieruchomości (wujowie na rzecz ojca, a następnie ojciec na rzecz Wnioskodawcy) w jednym akcie notarialnym, to jest bez konieczności przedkładania przy umowie darowizny zawieranej pomiędzy ojcem a Wnioskodawcą, zaświadczenia organu podatkowego, o którym mowa w art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, dotyczącego podatku
Koszty związane z nabyciem nieruchomości, obsługa prawna, doradcza, ubezpieczeniowa, sposób rozliczenia tych wydatków w czasie.
Koszty związane z nabyciem nieruchomości, obsługa prawna, doradcza, ubezpieczeniowa, sposób rozliczenia tych wydatków w czasie.