Powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku akcyzowego, w przypadku przedstawionych dwóch modeli rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej oraz funkcja blankietów prognozowanych dla wypełnienia obowiązków w zakresie składania deklaracji podatkowych, obliczania i wpłacania akcyzy.
Obowiązek opodatkowania podatkiem VAT i wystawienie faktury w związku z powstaniem nadwyżki oddanej do sieci energii elektrycznej i obliczenie podstawy opodatkowania.
Dotyczy ustalenia: - czy Rekompensata stanowi dla Spółki niepodlegający zwolnieniu przychód podatkowy w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”) kwalifikowany jako przychód ze źródła innego niż zyski kapitałowe; - w przypadku uznania, że Rekompensata stanowi dla Spółki przychód podatkowy w rozumieniu
Rozliczenie wprowadzanej do sieci energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumenta (gmina).
Posiadają Państwo koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne oraz będą Państwo zużywali energię elektryczną wytworzoną we własnym zakresie z generatorów OZE, a więc będą Państwo dokonywali czynności opodatkowanej podatkiem akcyzowym na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym
Dotyczy obowiązków podatkowych w zakresie produkcji i zużycia energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Wobec Państwa znajdzie zastosowanie wyłączenie z tego obowiązku przewidziane w art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy, który stanowi, że obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji
Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanej energii elektrycznej, określenie podstawy opodatkowania tej czynności i określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wyprodukowania energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia instalacji fotowoltaicznych.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Opodatkowanie podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanej energii elektrycznej, wystawienie faktury w związku z ww. wprowadzeniem energii elektrycznej do sieci oraz określenie podstawy opodatkowania tej czynności.
Opodatkowanie dostaw i refakturowania energii cieplnej, alokacja podatku na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, sposób ustalenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy, obowiązek dokonania korekty po zakończeniu każdego z lat podatkowych stosowania korekty.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanego prądu, określenia podstawy opodatkowania tej czynności; określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej oraz obowiązku wystawienia faktury z tytułu wprowadzenia energii do sieci.
Możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kaucji dot. aukcji OZE, która nie zostanie Spółce zwrócona.
Możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kaucji, która nie zostanie Spółce zwrócona.
Moment powstania obowiązku podatkowego dla dostawy energii elektrycznej oraz prawa do wystawienia faktury zbiorczej.
Opodatkowanie podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej wyprodukowanej energii elektrycznej, określenia podstawy opodatkowania tej czynności, określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wyprodukowania energii elektrycznej w instalacji oraz terminu wystawienia faktury.
Zastosowanie zwolnienia z akcyzy, na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień akcyzowych oraz braku obowiązku zgłoszenia rejestracyjnego i składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym, w związku z nabyciem i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej, będącej częścią Węzła hybrydowego
Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez wykonawcę inwestycji, uznanie wprowadzania energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych do sieci za sprzedaż energii elektrycznej, która powinna być udokumentowana fakturą oraz ustalenie podstawy opodatkowania dla wprowadzania energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych do
Obowiązki w podatku akcyzowym z tytułu rekuperacji energii elektrycznej.
Określenie podstawy opodatkowania dla wprowadzania do sieci energetycznej energii elektrycznej, która jest produkowana przez instalację fotowoltaiczną, ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wprowadzania do sieci energetycznej energii elektrycznej, prawo do częściowego odliczenia VAT naliczonego od wydatków na zakup i montaż instalacji oraz bieżące utrzymanie instalacji przy zastosowaniu
Opodatkowanie wprowadzania do sieci wytworzonego prądu, podstawa opodatkowania i obowiązek podatkowy dla tej czynności
Powstanie obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług oraz rozpoznanie usługi tożsamej jako usługi kompleksowej.
Powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w przypadku przedstawionych dwóch modeli rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej