egzekucja administracyjna
W trakcie aktualizacji
13.03.2024 Kadry i płace

Organy egzekucyjne mogą już wystawiać jedno zajęcie administracyjne, które obejmie zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane dłużnikowi przez pracodawcę. Od 25 marca 2024 r. zmieniła się bowiem definicja wynagrodzenia podlegającego egzekucji administracyjnej. Zmiana przepisów ma na celu usprawnienie procesu realizacji egzekucji przez pracodawców.

W trakcie aktualizacji
15.11.2023 Podatki

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie

Artykuł
24.07.2020

Od 30 lipca 2020 r. w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pojawiło się nowe narzędzie umożliwiające wierzycielom (m.in. organom podatkowym) ustalenie stanu majątkowego zobowiązanego, jeszcze przed wszczęciem egzekucji. Wierzyciele zyskali bowiem prawo żądania od zobowiązanego złożenia oświadczenia majątkowego o jego stanie majątkowym i źródłach dochodu.