Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy muszą prowadzić akta osobowe składające się z czterech części: A, B, C i D. Każda z nich może zostać podzielona na mniejsze części, tak aby można było przechowywać w nich oświadczenia lub dokumenty powiązane ze sobą tematycznie.
W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.
Podatek od towarów i usług w zakresie przechowywania otrzymanych przez Spółkę dokumentów zakupowych wyłącznie w formie elektronicznej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego na dokumentach zakupowych przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej.
Przechowywanie w formie elektronicznej faktur, faktur korygujących, duplikatów faktur, paragonów, not korygujących oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur przechowywanych w formie elektronicznej.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego na fakturach zakupowych przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej.
Deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2015 r. płatnik ma obowiązek przekazać najpóźniej 1 lutego 2016 r. Co do zasady powinien tego dokonać w formie elektronicznej. Wybór innej formy przesłania tych dokumentów spowoduje, że płatnik skutecznie nie wywiąże się tego obowiązku. Wyjątkiem są podmioty dokonujące rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, które mogą przesłać deklaracje do właściwego urzędu
Archiwizowanie i przechowywanie faktur VAT, paragonów, rachunków, wyłącznie w formie elektronicznej oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z ww. dokumentów.
Do 2 marca 2015 r. płatnicy zobowiązani do przekazywania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej lub dokonujący rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali tę formę wysyłki, powinni przygotować dla podatników i urzędów skarbowych PIT-11. Gdy podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, w tym samym terminie i na tych samych zasadach
w zakresie dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Przesyłanie faktur w postaci plików PDF i prawo do odliczenia podatku naliczonego z tak otrzymanych faktur.
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymywanie od dostawcy towarów i usług faktur VAT lub faktur korygujących drogą elektroniczną w PDF lub faksem, lecz niebędących fakturami elektronicznymi z podpisem elektronicznym, jest dopuszczalne i uprawnia do wykazania podatku naliczonego w rejestrze VAT do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych dokumentów?
Polski parlament uchwalił już kolejną nowelizację Ordynacji podatkowej. Wprowadzane zmiany dotyczą m.in. składania przez podatników i płatników dokumentów elektronicznych, zasad sprawowania przez ministra ogólnego nadzoru w sprawach podatkowych, wysokości stawki odsetek za zwłokę, zasad udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, możliwości zwrotu
Czy można uznać, że faktura VAT została doręczona nabywcy, w przypadku kiedy najemca pisemnie zostanie powiadomiony o możliwości osobistego odbioru faktury w siedzibie X?
Czy Spółka będzie uprawniona do uwzględnienia w rejestrach zakupu oryginałów faktur VAT zakupowych otrzymanych za pośrednictwem poczty elektronicznej (np. W formacie PDF), które następnie zostaną przez Spółkę wydrukowane. przy uwzględnieniu, iż takie faktury nie będą fakturami w postaci elektronicznej z podpisem elektronicznym) odliczenia z nich podatku naliczonego?
Czy kopie informacji PIT-11 o wysokości dochodu i pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, dotyczące sporządzanych i przesyłanych w przedstawionej wyżej formie, mogą być przechowywane w urzędzie na nośnikach elektronicznych?
Czy różny wygląd wersji czytelnej e-faktury, nie ingerujący w jej format u wystawcy i odbiorcy, nie narusza wymogu integralności treści faktury, o którym mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie e-faktur a zatem jest dopuszczalny?
Jaki dokument jest wymagany zgodnie z art. 41 ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług, aby Spółka mogła nie wykazywać tej sprzedaży jako sprzedaży krajowej wg stawki 22% w miesiącu wystawienia faktury z tytułu sprzedaży eksportowej, czyli w lutym, tzn. aby miała prawo do przesunięcia transakcji sprzedaży do miesiąca marca i wykazania jej jako opodatkowanej stawką krajową w miesiącu marcu z prawem
Czy różny wygląd wersji czytelnej e-faktury, nie ingerujący w jej format u wystawcy i odbiorcy, nie narusza wymogu integralności treści faktury, o którym mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie e-faktur a zatem jest dopuszczalny?
Czy różny wygląd wersji czytelnej e-faktury, nie ingerujący w jej format u wystawcy i odbiorcy, nie narusza wymogu integralności treści faktury, o którym mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie e-faktur a zatem jest dopuszczalny?
Czy prowizje i opłaty bankowe ponoszone w związku z działalnością gospodarczą można uznawać za koszt uzyskania przychodu zapisując w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie dowodów opłat bankowych, sporządzanych tylko w formie elektronicznej i zapisywanych w formie pliku PDF na płytce CDR, bez potrzeby drukowania dokumentów.
Czy informacje PIT-11 o wysokości dochodu i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych płatnik może przechowywać na nośniku elektronicznym?