Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego (nieruchomości).
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia.
Wydatki poniesione na rzecz dożywotników do czasu zbycia tego lokalu oraz związanych z nabyciem lokalu mieszkalnego, jako koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży tego lokalu.
Odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, którą nabyła w drodze dożywocia
Czy zawarcie takiej umowy będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Czy zawarcie takiej umowy będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawczyni przenoszącej własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawcy przenoszącego własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia
Opodatkowanie kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości.
Zawarcie umowy darowizny nieruchomości obciążonej dożywociem będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ww. ustawy. Podstawa opodatkowania, którą zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy stanowi wartość przejętych przez obdarowanego długów, ciężarów i zobowiązań, winna zostać określona przez strony umowy i winna odpowiadać wysokości
Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej na podstawie umowy o dożywocie.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie.
Zbycie nieruchomości nabytej w części w spadku oraz w części na podstawie umowy dożywocia.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia
Odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, nabytej w drodze rozwiązania umowy dożywocia oraz zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie upłynął pięcioletni okres wskazany w ww. przepisie. Wydatkowanie
Czy zawarcie umowy, która została opisana przez Wnioskodawczynię, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Czy umowa, na podstawie której nastąpiło przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniej opieki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Czy świadczenie pieniężne, które Wnioskodawczyni otrzymała w miejsce przyszłych świadczeń z tytułu dożywocia, czyli utrzymania oraz zapewnienia opieki, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie jest możliwe wyliczenie kosztów, które Wnioskodawczyni będzie ponosić w przyszłości ze względu na nieznaną nikomu długość życia?
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego - dożywocie.
skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy o dożywocie
Planowane zbycie nieruchomości przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o dożywocie, w ramach której będzie otrzymywał aż do swojej śmierci co miesiąc określoną kwotę pieniędzy oraz ustanowiona zostanie na Jego rzecz na ww. nieruchomości służebność osobista, nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego nawet w sytuacji, gdy zbycie jej nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku