ciąża
W trakcie aktualizacji
03.06.2024 Ubezpieczenia

Okres zasiłkowy to taki, za który ubezpieczonemu jest wypłacane wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Do tego okresu zliczane są także okresy niemożności wykonywania pracy uznawane za równorzędne z chorobą (np. okres kwarantanny lub izolacji albo okres przeprowadzania badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów). Nieprawidłowości w zliczaniu do jednego

Artykuł
25.05.2017 Kadry i płace

Od 1 maja 2017 r. wydłużono godziny pracy pracownic ciężarnych zatrudnionych przy monitorach ekranowych z 4 godzin na dobę do maksymalnie 8 godzin w ciągu doby. Jednocześnie wprowadzono dla takich pracownic co najmniej 10-minutowe przerwy po przepracowaniu przez nie 50 minut w ciągu każdej godziny pracy przy komputerze.

Porada
12.03.2013 Kadry i płace

Zatrudniamy pracownicę w ciąży na 1/2 etatu w równoważnym systemie czasu pracy. Czasami pracuje ona dłużej niż przewiduje jej grafik. W przypadku tej pracownicy nie dochodzi jednak do pracy w godzinach nadliczbowych. Czy pracownica w ciąży może pracować ponad określony w umowie o pracę wymiar godzin?

Porada
29.10.2012 Ubezpieczenia

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za niepełny miesiąc, która stanowi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, powinna być obliczona od minimalnej podstawy wynoszącej 60% przeciętnego wynagrodzenia - wyrok Sądu Najwyższego z 6 września 2012 r. (sygn. akt II UK 36/12).

Porada
07.11.2011 Kadry i płace

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Porada
07.10.2011 Kadry i płace

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Artykuł
13.10.2005 Kadry i płace

Przepisy prawa pracy zawierają liczne postanowienia szczególnie chroniące pracowników przed możliwością dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę. Dotyczą one zarówno pewnych grup pracowników (np. pracowników młodocianych), jak i pracowników znajdujących się w danym momencie w określonej sytuacji (choroba, urlop, inna usprawiedliwiona nieobecność w pracy).