Porady i artykuły

Artykuł
12.03.2019 Kadry i płace

Przypominamy, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy nakładające nowy obowiązek informacyjny na pracodawcę. W przypadku rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy musi on poinformować pracownika o okresie przechowywania jego dokumentacji pracowniczej, możliwości jej odbioru oraz jej zniszczeniu w razie nieodebrania. Informację tę pracodawca przekazuje pracownikom, których umowa o pracę została

Artykuł
05.03.2019 Kadry i płace

Akta osobowe pracowników dzielimy od 1 stycznia 2019 r. na cztery części: A, B, C i D. W części A należy przechowywać dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie, w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia, a w części C - dokumenty w zakresie ustania stosunku pracy. Natomiast w nowej części D akt osobowych należy składać dokumenty dotyczące ponoszenia

Artykuł
08.02.2019 Kadry i płace

Obowiązkiem pracodawcy jest założenie i prowadzenie odrębnie dla każdego pracownika akt osobowych, będących częścią dokumentacji pracowniczej. Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe powinny się składać z 4 części: A, B, C i D, a nie - tak jak dotychczas - tylko z 3 części. Jednak nowe zasady prowadzenia akt osobowych stosujemy jedynie do pracowników, którzy zostali zatrudnieni od

Artykuł
17.12.2018 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy muszą prowadzić akta osobowe składające się z czterech części: A, B, C i D. Każda z nich może zostać podzielona na mniejsze części, tak aby można było przechowywać w nich oświadczenia lub dokumenty powiązane ze sobą tematycznie.

Artykuł

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Porada
01.07.2018 Kadry i płace

W zakładzie pracy zatrudniam dwie specjalistki ds. kadrowych. Niedawno dowiedziałem się, że aby mogły mieć dostęp do danych osobowych pracowników, powinny otrzymać ode mnie odpowiednie upoważnienie. Czy to prawda? Jeśli tak, w jakiej formie powinno być ono udzielone?

Porada

Prowadzimy kilka cukierni i restauracji. Czy przed zatrudnieniem powinniśmy prosić pracownika o kopię książeczki sanepidowskiej, jeśli będzie pracował w gastronomi, czy wystarczy, że tylko pokaże książeczkę przed podjęciem pracy? Czy kserokopię książeczki można przechowywać w aktach osobowych? Jak należy postąpić w przypadku zleceniobiorców?

Artykuł
12.04.2018 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą mogli prowadzić dokumentację pracowniczą w postaci papierowej lub elektronicznej. Będą też mogli zmieniać jej postać - z papierowej na elektroniczną i odwrotnie. O zmianie pracodawca będzie zobowiązany poinformować pracowników i wydać im poprzednią wersję dokumentacji - jeśli wyrażą taką chęć.

Artykuł

Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2019 r. pracodawca będzie miał wybór, czy gromadzić dokumenty związane ze stosunkiem pracy i akta osobowe w formie papierowej czy elektronicznej. Ponadto obowiązek ich archiwizacji zostanie skrócony z 50 do 10 lat, ale nie w przypadku wszystkich pracowników. Dlatego pracodawca będzie miał obowiązek przekazywania raportów informacyjnych do ZUS, jeśli będzie chciał

Porada
29.12.2013 Kadry i płace

Zatrudniamy pracowników, którzy mają dzieci w wieku do 4 lat, a niektórzy w wieku do 14 lat. Czy musimy na początku roku pobierać od tych pracowników oświadczenia, że zamierzają korzystać z uprawnień rodzicielskich w danym roku? Czy możemy żądać od pracowników informacji o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego?

Porada

Otrzymujemy od pracowników różne dokumenty ze zdjęciami potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe, np. prawo jazdy, dyplom wyższej uczelni itp. Czy w aktach osobowych możemy zamieszczać ksero tych dokumentów, skoro zawierają one zdjęcia pracowników?

Porada
07.01.2007 Kadry i płace

Pracownik, którego zatrudnialiśmy, zmarł nagle na zawał serca. Był on osobą samotną i nie miał żadnej rodziny. Komu mamy wydać w takim przypadku jego świadectwo pracy? Czy musimy w ogóle je sporządzić?