Interpretacja
14.07.2023 Podatki

Uznania wskazanych w aktualnym odpisie z KRS kodów PKD za wystarczające w celu określenia statusu kontrahenta jako podmiotu wskazanego w art. 12e ust. 3 ustawy.

Interpretacja
08.02.2023 Podatki

Okres posiadania udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w wyniku zawiązania spółki lub w podwyższonym kapitale zakładowym w sp. z o.o., prostej spółce akcyjnej czy spółce akcyjnej, należy liczyć od momentu objęcia udziałów (akcji), a nie od momentu ujawnienia tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 kwietnia do 4 maja 2022 r. Minister Rolnictwa planuje przedłużyć termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego o dwa tygodnie (do 31 maja). Przedłużony zostanie też termin zgłaszania zmian we wnioskach.

Artykuł nieaktualny

Każda jednostka stosująca ustawę o rachunkowości ma obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego, jego zatwierdzenia i udostępnienia „na zewnątrz”, tj. przekazania do Krajowego Rejestru Sądowego, Szefa KAS lub ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Cykl ten wydaje się dość prosty, jednak ze względu na fakt, że sprawozdanie finansowe stanowi główne źródło informacji na temat kondycji jednostki

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 marca do 4 kwietnia 2022 r.

Artykuł aktualny
03.11.2021 Rachunkowość firm

Przedłużająca się pandemia COVID-19 i nakładane w związku z tym ograniczenia w zakresie działalności powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się lub jest zmuszonych podjąć decyzję o likwidacji działalności. W tym materiale przedstawiamy, jak proces ten przebiega w księgach rachunkowych likwidowanej jednostki.

Interpretacja
19.10.2018 Podatki

Powstanie przychodu z tytułu niespłaconych i nieprzedawnionych Zobowiązań z Pożyczek (kapitału pożyczki oraz naliczonych odsetek), które pozostaną w Spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców KRS.

Interpretacja
24.05.2018 Podatki

Czy wartość niespłaconych zobowiązań Wnioskodawcy z tytułu Pożyczki, istniejącej na moment wykreślenia Wnioskodawcy z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, również w przypadku złożenia oświadczenia pożyczkodawcy o zrzeczeniu się dochodzenia roszczeń wobec Wnioskodawcy?

Artykuł
17.04.2016 Rachunkowość firm

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne osób fizycznych prowadzące księgi rachunkowe nie są objęte wpisem do KRS. Ich sprawozdania finansowe nie są tym samym składane ani do KRS, ani też do ewidencji prowadzonej przez Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej. Ustawa o rachunkowości przewiduje jednak publikację sprawozdań tych jednostek w "Monitorze Sądowym

Porada

Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zmieniła w marcu br. siedzibę firmy. Czy w związku z tym, że zmiana adresu została zgłoszona do KRS, powinniśmy ją dodatkowo zgłaszać do ZUS na druku ZUS ZPA, czy dokonają tego odpowiednie instytucje?

Interpretacja
17.09.2008 Podatki

Jeżeli Spółce przysługuje prawo do zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy, a spółka przed otrzymaniem zwrotu zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców to czy kwotę zwrotu otrzyma udziałowiec/akcjonariusz jako część majątku polikwidacyjnego?

Interpretacja
25.06.2008 Podatki

Czy nabyte przez Spółkę na podstawie umowy sprzedaży lub w postaci wkładu niepieniężnego prawa ochronne do znaków towarowych za granicą są wartościami niematerialnymi i prawnymi w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?Czy Spółka może wprowadzić ww. prawa ochronne do znaków towarowych za granicą do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych już w momencie zawarcia

Interpretacja
15.11.2004 Podatki

Towarzystwo zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy można odliczyć od dochodu darowizny pieniężne przekazane na rzecz fundacji prowadzącej działalność publiczną i społecznie użyteczną, która nie jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako organizacja pożytku publicznego.

Interpretacja
15.10.2003 Podatki

Czy stanowią koszt uzyskania przychodów spółki z o.o. w organizacji, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poniesione przez wspólników w okresie od spisania aktu notarialnego (kwiecień 2003 r.) do wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (czerwiec 2003 r.) koszty sporządzenia aktu notarialnego, wypisów z aktu notarialnego, pobranej przez bank opłaty od wpłaty

Interpretacja
27.08.2003 Podatki

Czy spółka z o.o. w organizacji dokonująca zakupów towarów i usług już po złożeniu zgłoszenia NIP-2 oraz zgłoszenia VAT-R, jednakże jeszcze przed nadaniem numeru NIP oraz przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, posługująca się numerem tymczasowym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów?Czy spółka z o.o. po rejestracji w KRS będzie miała prawo do odliczenia podatku