Planowana przez Sprzedającego sprzedaż Nieruchomości będzie, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawą dokonywaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dokonując opisanych we wniosku czynności Sprzedający podjął działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniach w sprawach C-180/10
Przedmiot planowanej transakcji, nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ zbyciu nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Zbywcy. Zbyciu podlegać będzie wyłącznie opisana we wniosku Nieruchomość wraz z dokumentacją
Należy wskazać zatem, że przedmiot Transakcji nie będzie obejmował szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa, m.in. tajemnicy i know-how przedsiębiorstwa, należności, zobowiązań, ksiąg rachunkowych, środków trwałych, a także oznaczenia firmy. W ramach planowanej Transakcji sprzedaży składników majątkowych nie dojdzie więc do przeniesienia wielu kluczowych
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy Nieruchomości oraz prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony lub prawo do obniżenia za następne okresy kwoty podatku należnego o nadwyżkę podatku naliczonego
Nabycie składników majątku Upadłego (nieruchomości i ruchomości) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wobec czego będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania założonej przez spadkobierców spółki z o.o. za następcę prawnego przedsiębiorstwa w spadku i przejęcia przez nią ogółu praw i obowiązków prawnopodatkowych przedsiębiorstwa w spadku oraz wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przeniesienia całego majątku przedsiębiorstwa spadkodawcy na rzecz powstałej spółki z o.o.
Uznanie przedmiotu transakcji za zbycie przedsiębiorstwa, brak opodatkowania przedmiotu transakcji i brak prawa do odliczenia podatku VAT.
Nieuznanie zbywanych składników majątku za przedsiębiorstwo i zorganizowaną część przedsiębiorstwa, opodatkowania dostawy Nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku VAT.
Opodatkowanie transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej, brak zwolnienia z opodatkowania tej dostawy, prawo do odliczenia podatku VAT.
Uznanie, że Transakcja stanowi zbycie przedsiębiorstwa. Uznanie sprzedaży zapasów za odrębną dostawę towarów.
Uznanie, że: przedmiotem planowanej Transakcji nie będzie przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w rezultacie planowana Transakcja będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, niewyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art.
Uznanie Transakcji sprzedaży Nieruchomości za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT i brak wyłączenia z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Zbycie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Brak uznania planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Brak możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy Nieruchomości i prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości.
Uznanie Jednostki Biznesowej za ZCP i brak opodatkowania zbycia tej Jednostki.
Uznania dostawy Nieruchomości za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla sprzedaży Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i możliwości rezygnacji z tego zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania oraz prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturze
Brak wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy Transakcji zbycia Działek A, B, C, D, E i F, jako transakcji niestanowiącej zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, opodatkowanie podatkiem VAT Transakcji zbycia Działek A, B, C, D, E i F, oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ww. Transakcji przez Nabywcę.
Uznanie za czynność zbycia przedsiębiorstwa, niepodlegającą podatkowi od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności budynków, znajdujących się na tej działce, wraz z wyposażeniem.
Sprzedaż przedsiębiorstwa (ZCP) - niezamortyzowana wartość środka trwałego jako KUP.
Nieuznanie planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ww. czynności.
Nieuznanie planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ww. czynności.
Spółka, będąc nabywcą przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, będzie następcą prawnym zbywającej przedsiębiorstwo w zakresie podatku od towarów i usług i w związku z tym będzie uprawniona do przyjmowania faktur korygujących wystawionych z jej danymi i numerem NIP, a dotyczących faktur związanych z zakupami dokonanymi przez zbywcę przedsiębiorstwa przed datą nabycia przedsiębiorstwa
Skoro transakcja sprzedaży części działalności gospodarczej związanej z funkcjonowaniem Działalności Wyodrębnionej jest wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to transakcja ta jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.