rekompensaty
W trakcie aktualizacji
15.11.2023 Podatki

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie

W trakcie aktualizacji
09.08.2023 Rachunkowość firm

W związku ze znacznym opóźnieniem w zapłacie przez kontrahenta należności za wykonaną usługę spółka postanowiła skorzystać z możliwości, jakie daje ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych i obciążyć tego kontrahenta rekompensatą za koszty odzyskiwania należności. Jak taką rekompensatę ująć w księgach rachunkowych spółki (wierzyciela)? Czy i kiedy podatkowo będzie

W trakcie aktualizacji
13.06.2023 Podatki

1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Będą z niego wypłacane rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymają zapłaty od niewypłacalnych nabywców ich produktów. Pierwsze wnioski o wypłatę rekompensat można złożyć już w 2023 r. w terminie od 1 do 31 sierpnia – w przypadku gdy niewypłacalność podmiotu skupującego powstała w 2022 r.

Interpretacja
23.06.2016 Podatki

Opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości opodatkowanie, faktura korygująca, nota księgowa.

Interpretacja
24.05.2016 Podatki

Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego prawidłowym działaniem Wnioskodawczyni jest wykazywanie kwoty wypłaconego przez Gminę odszkodowania w zeznaniu rocznym PIT-36, jako przychodu z innych źródeł, z zastosowaniem stawki podatkowej wg. skali 18% i 32%, czy też przychód ten winien być wykazany z kwotami przychodu z najmu rozliczanego na zasadach ryczałtu w PIT-28 wg. stawki 8,5%, z

Interpretacja
04.05.2016 Podatki

Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymanego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.

Interpretacja
10.03.2016 Podatki

Opodatkowania i dokumentowanie opłat za ponadnormatywne zużycie pojazdu, za przedterminowe rozwiązanie umowy w zakresie Usług 1 jak lub/i Usług 2 na wniosek klienta i z winy klienta oraz rozliczeń z tytułu opłaty tzw. franszyzy redukcyjnej

Interpretacja
09.02.2016 Podatki

Czy rekompensata w postaci jednorazowego świadczenia oraz za utraconą nagrodę jubileuszową, o których mowa powyżej, wypłacane na podstawie porozumienia zbiorowego, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
09.02.2016 Podatki

Wypłacone przez Wnioskodawcę rekompensaty wypłacone na podstawie porozumienia zbiorowego, pełniące funkcję odszkodowawczą, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jak wynika ze stanu faktycznego, rekompensaty te wypłacane są na podstawie porozumienia zbiorowego, o którym jest mowa w art. 9 § 1 ustawy Kodeks pracy.

Porada

Niewielu przedsiębiorców nie ma kłopotów z odzyskaniem swoich należności. Niektórzy dłużnicy nagminnie spóźniają się z dokonaniem zapłaty. Warto wiedzieć, jak postąpić w takiej sytuacji, aby otrzymać od nierzetelnego kontrahenta zwrot kosztów dochodzenia zapłaty należności i jednocześnie zdyscyplinować go w przyszłości do terminowego wypełniania obowiązku zapłaty.

Interpretacja
05.01.2016

podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania z Wielkiej Brytanii rekompensaty, na którą składają się odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz okresowe cywilnoprawne świadczenie pieniężne spełniające warunki renty z tytułu czynu niedozwolonego

Interpretacja
03.11.2015 Podatki

Rekompensaty wypłacane wdowom, wdowcom i sierotom, które pobierają rentę po zmarłych pracownikach, emerytach i rencistach, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę stanowi przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Z tego tytułu Wnioskodawca nie

Interpretacja
10.09.2015 Podatki

Opodatkowania opłat za za zwrócenie pojazdu przez leasingobiorcę w stanie pogorszonym.

Interpretacja
10.09.2015 Podatki

Opodatkowania opłat za za zwrócenie pojazdu przez leasingobiorcę w stanie pogorszonym.

Interpretacja
20.05.2015 Podatki

Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego za poniesione straty w związku ze zniszczeniem plonów obsianych na dzierżawionym gruncie przejętym przez GDDKiA na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Interpretacja
13.04.2015 Podatki

W którym momencie Spółka powinna rozpoznać koszty uzyskania przychodów z tytułu świadczeń przysługujących na mocy Zasad dobrowolnych odejść wypłaconych lub postawionych do dyspozycji w terminie wynikającym z Porozumień PDO, przy założeniu, że ich wypłata lub postawienie do dyspozycji pracownikowi nastąpiło lub nastąpi terminowo?

Interpretacja
17.12.2014 Podatki

wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rekompensaty za koszty odzyskiwania należności z tytułu transakcji handlowych .

Interpretacja
06.11.2014 Podatki

Czy odsetki i rekompensata płacone przez Spółkę na podstawie ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 403) stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?

Interpretacja
20.10.2014 Podatki

Opodatkowanie opłat i kosztów windykacyjnych, którymi Spółka obciąża klientów.

Interpretacja
24.03.2014 Podatki

opodatkowanie oraz sposób dokumentowania otrzymanego świadczenia gwarancyjnego

Interpretacja
21.02.2014 Podatki

Czy w związku z przeniesieniem majątku, do którego alokowane były rekompensaty z tytułu KDT zwolnione z podatku, obowiązek kontynuacji wyłączania z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w wartości, w jakiej dotyczył Spółki Dzielonej przejdzie na Spółkę Przejmująca?

Poprzednia Następna