Nowelizacja ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., przewiduje zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niektórych przedsiębiorców. Zmiany te polegają na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz obniżeniu minimalnej podstawy wymiaru tej składki.
Możliwość posługiwania się jednym NIP na potrzeby wszystkich rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce.
26 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy powodziowej, która wprowadziła zmiany dotyczące zasad przyznawania świadczenia interwencyjnego. Przewiduje również nowy rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców w postaci umorzenia składek ZUS.
Do 31 stycznia 2025 r. trzeba złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń, żeby skorzystać z ulgi mały ZUS plus
Niektórzy przedsiębiorcy muszą do końca stycznia 2025 r. przekazać do ZUS dokumenty zgłoszeniowe, aby móc skorzystać z małego ZUS plus. Będą wówczas mogli, po spełnieniu określonych warunków, opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu osiągniętego w 2024 r. W razie niedotrzymania tego terminu stracą prawo do ww. ulgi w 2025 r.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem odprowadzania z tego tytułu składek ZUS. Pomimo wielu ułatwień w tym zakresie, związanych z różnego rodzaju ulgami w opłacaniu składek, takimi jak ulga na start, preferencyjne składki czy mały ZUS plus, przedsiębiorcy nadal poszukują optymalizacji składkowych, np. w postaci outsourcingu pracowniczego. Często jednak jego stosowanie jest pozorne
W zakresie nieuznania przedmiotu Transakcji za ZCP czy przedsiębiorstwo, i w związku z tym podlegania transakcji opodatkowaniu VAT i uznania Nieruchomości za czynnością podlegającą zwolnieniu i rezygnacji z tego zwolnienia.
Niewpisanie nieruchomości do ewidencji środków trwałych i niedokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie przesądza o tym, że późniejsze zbycie tej nieruchomości będzie traktowane jako sprzedaż prywatna. Jeżeli bowiem nieruchomość ta była faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej i nie ma charakteru mieszkalnego, to jej zbycie należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej –
Brak możliwości posługiwania się jednym numer NIP na potrzeby wszystkich rozliczeń podatkowych w Polsce przez zagranicznego przedsiębiorcę.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania diet oraz wydatków na nocleg i zakup paliwa w związku z podróżami służbowymi przedsiębiorcy.
Brak możliwości odliczenia od podatku części składki na ubezpieczenie zdrowotne, zwolnienie przychodów podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania do Polski albo wychowywał co najmniej 4 dzieci, do kwoty rocznej 85 528 zł, podwyższenie do 120 000 zł pierwszego progu podatkowego, od którego jest należny 17% podatek, i zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek, a także wprowadzenie dodatkowej ulgi
Określenie miejsca opodatkowania usługi wynajmu autokarów do przewozu artystów na rzecz przedsiębiorców.
uznanie wnoszonego do spółki zespołu składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej transakcji z opodatkowania podatkiem od towarów i usług
Opodatkowanie dostawy nieruchomości (brak uznania za przedsiębiorstwo lub zcp, opodatkowanie, prawo do odliczenia).
Obowiązki płatnika w związku z organizacją konkursu z dziedziny kultury
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację operacji pn. ().
Określenie miejsca opodatkowania usług długoterminowego wynajmu samochodów na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
ustalenie nr NIP, którym winna posługiwać się spółka zagraniczna prowadząca w Polsce działalność gospodarczą przez oddział przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce
prawidłowość faktur zawierających dane Spółki i Oddziału oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur zakupowych
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości diet z tytułu podróży służbowej.
Określenie miejsca opodatkowania usług długoterminowego wynajmu samochodów na rzecz przedsiębiorców z krajów nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
skutki podatkowe planowanej transakcji zbycia/nabycia Nieruchomości