obowiązki pracodawcy
W trakcie aktualizacji
11.07.2024 Kadry i płace

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób będą niebawem objęci nowymi obowiązkami związanymi z wdrożeniem ustawy z 14 czerwca 2024 r o ochronie sygnalistów. Będą musieli przygotować procedury dotyczące zgłaszania naruszeń prawa przez osoby u nich zatrudnione bądź z nimi współpracujące. Nowe regulacje mają chronić sygnalistów przed ewentualnymi działaniami odwetowymi pracodawcy po zgłoszeniu przez

W trakcie aktualizacji
06.10.2023 Kadry i płace

Za okres zimowy w przepisach bhp uważa się czas od 1 listopada do 31 marca. W tym okresie pracodawca musi zapewniać posiłki profilaktyczne pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni związane z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

Porada
03.10.2018 Podatki Ubezpieczenia

PROBLEM Prowadzimy firmę w formie spółki cywilnej i zamierzamy wprowadzić zwyczaj, który będzie polegał na wręczaniu okolicznościowych pucharów pracownikom, wyróżniającym się w danym roku zaangażowaniem i efektywnością. Puchary te będą kupowane ze środków obrotowych. Czy wartość tego typu świadczenia rzeczowego będzie stanowić przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Porada
26.06.2018 Kadry i płace

Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Jednego z naszych pracowników niepełnosprawnych zwolniliśmy dyscyplinarnie w listopadzie br. Na jego miejsce zatrudniliśmy nowego pracownika (od 1 grudnia br.). Do wpłaty wynagrodzenia pracownik w oświadczeniu wskazał konto swojego brata. Czy wpłacając pieniądze na konto nienależące do pracownika, zachowamy prawo do dofinansowania wynagrodzenia tego pracownika

Artykuł
14.06.2018 Kadry i płace

Przepisy nie określają maksymalnych temperatur, jakie powinny występować w pomieszczeniach pracy. Należy jednak przyjąć, że do przekroczenia normy temperaturowej dochodzi, kiedy przy ciężkiej pracy fizycznej w hali jest ponad 28°C, w przypadku warunków szczególnych powyżej 26°C, a przy pracy biurowej - ponad 30°C.

Porada
02.02.2015 Ubezpieczenia

W naszej restauracji kelnerzy otrzymują napiwki bezpośrednio od klientów. Pracodawca nie zbiera napiwków do wspólnej puli i nie rozdziela ich między pracowników. W związku z tym uważamy, że nie jest to przychód ze stosunku pracy. Czy mimo to pracodawca powinien opłacić od tych kwot składki do ZUS?

Porada
28.04.2013 Kadry i płace

Jesteśmy pracodawcą z sektora prywatnego. Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie regulaminem wynagradzania pracownicy mają prawo do nagrody jubileuszowej po 25 latach pracy. Obecnie chcielibyśmy skrócić ten okres i zróżnicować go dla kilku różnych grup pracowników - dla osób pracujących w dziale produkcji - do 10 lat, dla kadry zatrudnionej w dziale sprzedaży i w serwisie - do 15 lat, a dla pozostałych

Porada
13.09.2005 Kadry i płace

Prowadzę firmę usługową. Ostatnio wystawiając pracownikowi świadectwo pracy posługiwałam się programem płacowo-kadrowym. Program przewiduje wpisywanie do świadectwa tzw. NN - nieobecności nieusprawiedliwionych. Dowiedziałam się jednak, że takich nieobecności nie zamieszcza się w świadectwie pracy. Czy to prawda?