1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Będą z niego wypłacane rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymają zapłaty od niewypłacalnych nabywców ich produktów. Pierwsze wnioski o wypłatę rekompensat można złożyć już w 2023 r. w terminie od 1 do 31 sierpnia – w przypadku gdy niewypłacalność podmiotu skupującego powstała w 2022 r.
5 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych. Wprowadziła ona definicję faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, przez co ułatwiono pracownikom ubieganie się o zaliczki na poczet przyszłych świadczeń pracowniczych. Ponadto prawo do ubiegania się o świadczenia ze środków FGŚP przyznano zatrudnionym przez pracodawcę członkom jego rodziny.
Ogłoszenie przez polski sąd wtórnej upadłości krajowego przedsiębiorcy mającego główny ośrodek działalności za granicą powoduje jego niewypłacalność. Od tego dnia liczy się termin na wystąpienie o wypłatę zaległych należności ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Takie zmiany zostały wprowadzone od 26 lipca 2014 r.
Nasza firma utraciła płynność finansową i zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłacamy wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowujemy świadectwa pracy (wszyscy pracownicy są zatrudnieni do końca czerwca br.). W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli
Pracodawcy, którzy doświadczają trudności w utrzymaniu płynności finansowej, mają do dyspozycji pewien wachlarz działań, których podjęcie może pomóc w poprawie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.
Postępowanie naprawcze jest prowadzone przez przedsiębiorcę, ale sąd może zakazać jego wszczęcia w ciągu 14 dni od złożenia oświadczenia o rozpoczęciu procedury, wraz z innymi koniecznymi dokumentami.