identyfikacja podatkowa
Interpretacja
21.05.2024 Podatki

Obowiązek informacyjny wynikający z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych względem obcokrajowców będących rezydentami Kanady i właściwych urzędów skarbowych w sytuacji, kiedy nagradzane osoby nie posiadają identyfikatora podatkowego NIP lub PESEL.

Interpretacja
24.08.2023 Podatki

Czy w przypadku kosztów ponoszonych przez Stowarzyszenie, w związku z dofinansowaniem przyznanym przez podmioty zewnętrzne na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie powinno na podstawie art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, podawać kontrahentom swoją nazwę: Stowarzyszenie (...) jako nazwę Nabywcy faktury VAT?

Interpretacja
26.06.2013 Podatki

Czy wystarczające jest przechowywanie przez płatnika oświadczeń o wyborze przez podatnika (pracownika lub zleceniobiorcę) identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP)?

Porada
12.03.2013 Podatki

Do końca kwietnia br. osoby fizyczne są zobowiązane złożyć zeznanie roczne za 2012 r. W zeznaniu tym należy wskazać, między innymi, identyfikator podatkowy PESEL lub NIP. Wybór właściwego identyfikatora może przysporzyć podatnikom problemów. W związku z tym prezentujemy odpowiedzi na najczęściej spotykane pytania dotyczące tej kwestii.

Interpretacja
30.11.2012 Podatki

Czy w każdym przypadku możliwym jest wpisywanie w poz. 20 informacji PIT-11 wystawianym przez Sąd adwokatom, radcom prawnym, tłumaczom przysięgłym i biegłym sądowym wyłącznie numeru PESEL?

Porada
28.11.2012 Podatki

Identyfikatorem podatkowym większości naszych pracowników jest PESEL. Czy osoby te powinny potwierdzić to na piśmie? Jeśli okaże się, że identyfikatorem podatkowym niektórych pracowników będzie NIP, a dotychczas podawali PESEL, to kto w tej sytuacji poniesie odpowiedzialność - my jako pracodawca czy pracownik?

Porada
28.04.2012 Podatki

Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Finansów można było wnioskować, że: ● osoby, które w 2012 r. nie prowadzą działalności gospodarczej, a które przed tą datą były przedsiębiorcami w sprawach "bieżących", posługują się numerem PESEL, a w sprawach dotyczących korekt deklaracji z lat ubiegłych posługują się numerem NIP, ● te same osoby, zakładając działalność gospodarczą po 31 grudnia 2011

Porada
12.03.2012 Podatki

Od 1 stycznia 2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym przedsiębiorcy jest NIP, a jedynym identyfikatorem osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej jest PESEL. Wprowadzenie dwóch identyfikatorów podatkowych spowodowało jednak pewne zamieszanie. Wątpliwości podatników budzi np. sytuacja, gdy przedsiębiorca składa wniosek (deklarację, informację podatkową) w sprawie prywatnej. Czy powinien się

Interpretacja
24.02.2012 Podatki

Fundusz jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, podlega obowiązkowi ewidencyjnemu, a co za tym idzie zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia ewidencyjnego i posiadania numeru NIP w rozumieniu art. 2 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 2 ustawy.

Artykuł
02.09.2011 Podatki

Przed nowelizacją ustawy o NIP podatnicy i płatnicy byli obowiązani do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej i numerem PESEL. Zmiana prowadzi do sytuacji, w której podatnik będący osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL do celów podatkowych będzie posługiwać się jednym identyfikatorem, tj. numerem PESEL.

Interpretacja
14.09.2009 Podatki

interpretacji: czy Urząd Miejski i Gmina posiadając aktualnie jeden nr NIP nadany Urzędowi powinny dla potrzeb rozliczeń w podatku od towarów i usług stosować NIP nadany Gminie, a dla potrzeb rozliczeń jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych używać NIP Urzędu

Interpretacja
30.07.2009 Podatki

wskazanie komu powinien być nadany numer identyfikacji podatkowej: Gminie, która ma osobowość prawną, czy Urzędowi Gminy, który obsługuje Gminę

Interpretacja
11.07.2006 Podatki

Czy prawidłowe jest składanie deklaracji VAT-7 z NIP Gminy Miejskiej oraz deklaracji na podatek dochodowy od osób fizycznych i deklaracji ZUS z NIP Urzędu Miejskiego?

Interpretacja
20.06.2005 Podatki

Czy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej prowadzony przez spółkę powinien mieć nadany inny NIP niż ten, który został nadany spółce?