decyzja podatkowa
Artykuł
05.08.2021 Podatki

Jeżeli podatnik złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z odpowiednią korektą deklaracji, a decyzja stwierdzająca nadpłatę z przyczyn wskazanych we wniosku podatnika nie zostanie wydana w terminie dwóch miesięcy (bez winy podatnika w tym opóźnieniu), to podatnikowi przysługuje oprocentowanie nadpłaty liczone od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty (wyrok NSA z 29 czerwca 2021 r., sygn.

Artykuł
01.08.2018 Podatki

Podatnik nie może kwestionować ostatecznej decyzji wymiarowej w drodze wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Nie ma przy tym znaczenia, czy decyzja wymiarowa dotarła do podatnika (została doręczona podatnikowi). Jeżeli zatem decyzja wymiarowa jest ostateczna, organ podatkowy ma pełne prawo odmówić wszczęcia postępowania z wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Ostateczną decyzję wymiarową można wzruszyć wyłącznie

Artykuł

Likwidator spółki nie ma uprawnienia do inicjowania postępowań zmierzających do podważania ostatecznych decyzji podatkowych wydanych wobec spółki (wyrok WSA w Białymstoku z 28 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 980/17).

Porada
12.06.2013 Podatki

Organ podatkowy nie może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty bez wiedzy i woli podatnika, jeżeli zaległość podatkowa wynika z decyzji nieostatecznej, której nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Tylko podatnik w takiej sytuacji może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej. Prezentujemy treść interpretacji ogólnej MF w tej sprawie.

Porada
29.07.2012 Podatki

Spółka otrzymała decyzję podatkową określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług. Wnieśliśmy odwołanie, które nie zostało uwzględnione. Decyzja stała się ostateczna, ponieważ przez nasz błąd wnieśliśmy skargę do sądu administracyjnego po terminie. Nasz księgowy zwrócił jednak uwagę na to, że wydając taką, a nie inną decyzję, organ podatkowy działał w ewidentnej sprzeczności z prawem

Interpretacja
23.02.2007 Podatki

Czy przy ustalaniu dochodu osiągniętego z tytułu wykonania umowy dotyczącej badania klinicznego przysługuje prawo do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów ?