czas pracy
Interpretacja
17.12.2024 Podatki

Działalność Spółki stanowi działalność badawczo-rozwojową, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej wynagrodzenia oraz składki pracownicze.

Interpretacja
21.08.2024 Podatki

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w świetle przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka przez „ogólny czas pracy” dla potrzeb weryfikacji stopnia zaangażowania danego Specjalisty B+R w Działalność B+R, w związku z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, rozumie czas pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi

Interpretacja
23.10.2023 Podatki

W zakresie możliwości zaliczania do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R wydatków z tytułu wynagrodzenia za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w zakresie prawidłowości przyjętej przez Wnioskodawcę metody ustalania proporcji czasu pracy w kontekście ulgi B+R.

Artykuł

Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.

Porada
28.06.2018 Kadry i płace

Jestem nauczycielem. Od 1 września 2005 r. pełnię funkcję wicedyrektora szkoły i jestem zatrudniony w niepełnym wymiarze 10/18 etatu. Jaki jest mój czas pracy pozapedagogicznej i ile godzin musi pracować wicedyrektor na terenie szkoły? Szkoła jest czynna w godzinach 8-16 i poza dyrektorem funkcje kierownicze pełni jeszcze jeden wicedyrektor.

Artykuł
28.06.2018

Od 1 września 2009 r. wprowadzono regulację, zgodnie z którą nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mają obowiązek realizować 1 godzinę tygodniowo zajęć dodatkowych przeznaczonych na zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze. Od 1 września br. zwiększono o kolejną godzinę tygodniowo liczbę godzin zajęć dodatkowych

Artykuł
30.08.2017 Kadry i płace

Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 z innych zajęć statutowych w szkołach zostały usunięte obowiązkowe godziny świetlicowe. Natomiast stan nieczynny nauczyciela uzasadnia wydłużenie stażu wymaganego do awansu zawodowego. To najważniejsze zmiany, jakie weszły w życie od 1 września 2017 r. w zakresie zatrudniania nauczycieli.

Porada
20.10.2016 Kadry i płace

Dyrektor szkoły zlecił każdemu z nauczycieli 3 nieodpłatne godziny do realizacji zajęć dodatkowych w ramach 40-godzinnej normy czasu pracy. Część nauczycieli uważa, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Czy dyrektor postąpił prawidłowo? Czy w przypadku gdy nauczyciel odmówi prowadzenia tych zajęć, dyrektor szkoły ma podstawę, aby go zwolnić?

Artykuł
02.05.2016 Kadry i płace

Likwidacja obowiązku realizowania przez nauczycieli w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy tzw. godzin karcianych oraz uregulowanie kwestii dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli, w tym usprawnienia tego postępowania oraz wprowadzenia centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinujących, to najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono w Karcie Nauczyciela. Nowelizacja wejdzie w życie po

Porada
17.05.2015 Kadry i płace

Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym powinni pracować maksymalnie po 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Jedynie pracownicy niepełnosprawni w stopniu lekkim mogą pracować po 8 godzin dziennie i 40 godzin na tydzień.

Artykuł
29.07.2014 Kadry i płace

Od 10 lipca 2014 r. pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym muszą pracować krócej, tj. zamiast dotychczasowych 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień tylko 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W związku z tą zmianą przepisów pracodawcy muszą im przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, a także zmienić umowy o pracę, jeżeli były w niej

Porada
12.10.2012 Kadry i płace

Jeden z naszych pracowników przedłożył do kadr orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Postanowiliśmy go w związku z tym skierować na badania okresowe, mimo że ma ciągle ważne badania lekarskie. Pracownik odmówił jednak poddania się ponownym badaniom oświadczając, że poprzednie zaświadczenie o zdolności do pracy jest aktualne

Artykuł
12.09.2012 Kadry i płace

Tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ma obowiązek przebywać w miejscu pracy 40 godzin w tygodniu. Do czasu pracy nauczyciela wliczamy bowiem nie tylko czas samych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, ale także inne czynności, np. związane z przygotowaniem się do zajęć.

Porada
12.06.2012 Kadry i płace

Organizowanie form krajoznawstwa i turystyki jest jednym z elementów działalności dydaktycznej i wychowawczej szkoły. Dla swoich podopiecznych szkoła może organizować wycieczki, biwaki, obozy wędrowne oraz imprezy wyjazdowe, tzw. zielone lub białe szkoły. To, co dla uczniów będzie rozrywką, dla nauczycieli oznacza pracę i dodatkowe obowiązki.

Porada
17.04.2011 Kadry i płace

Nasza firma zajmuje się organizacją i sprzedażą wycieczek zagranicznych. Ostatnio jedna z pracownic zatrudniona w dziale sprzedaży dwukrotnie zwróciła się z prośbą o zwolnienie na 2 godziny z pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Za pierwszym razem odmówiliśmy, ponieważ w związku z dużą ilością klientów obecność pracownicy w firmie była niezbędna, natomiast za drugim razem udzieliliśmy jej zwolnienia

Porada
13.10.2005 Kadry i płace

Zapewniamy pracownikom ciepłe napoje i posiłki regeneracyjne. W jakim czasie powinny być im dostarczane (chodzi o osoby pracujące na świeżym powietrzu przez cały rok)? Czy musimy zapewnić im dodatkową przerwę na spożycie tego posiłku?