Zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego przywożonego z Niemiec jako mienie przesiedleńcze
Z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie większość zmian w ustawie o VAT wprowadzanych w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. Opisujemy je w niniejszym raporcie, na przykładach wskazując ich praktyczne konsekwencje.
Termin odliczania podatku naliczonego w związku z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Termin odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz nabycia usług, dla których podatnikiem jest nabywca
Wskazanie momentu powstania obowiązku podatkowego dla wewnątrzwspólnotowego nabycia surowca od kontrahenta ze Szwecji (pytanie oznaczone nr 1) oraz wykazanie w pliku JPK podatku należnego i naliczonego z tytułu nabycia surowca od kontrahenta ze Szwecji.
podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wycinarki laserowej
Uznanie transakcji wskazanych w opisie sprawy za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług oraz ustalenie miejsca opodatkowania tych transakcji.
Ustalenie, czy czynność, w ramach której Spółka nabywa na terytorium państwa członkowskiego towar, który jest transportowany do Polski jest opodatkowana na terytorium Polski, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Określenie, czy przemieszczenie towarów stanowi WNT, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy oraz czy sprzedaż towarów na terytorium Niemiec podmiotowi z państwa trzeciego podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.
Przemieszczenie towarów jako WNT i WDT oraz określenie, czy sprzedaż na terenie Niemiec podlega opodatkowaniu na terenie Polski.
opodatkowanie nabycia i sprzedaży węgla poza terytorium Unii Europejskiej
Brak obowiązku zarejestrowania dla potrzeb podatku od towarów i usług Spółki Szwedzkiej i Spółki Litewskiej, Brak posiadania przez ww. podmioty stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, Sposób dokumentowania przez Spółkę usług wykonanych na rzecz Spółki Szwedzkiej i Spółki Litewskiej.
Rozpoznanie transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Polski.
moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym paliw oraz zasad raportowania odbioru wyrobów akcyzowych w systemie EMCS
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
Uznanie usługi świadczonej przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy za usługę związaną z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy, uznanie świadczenia realizowanego przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy za świadczenie kompleksowe stanowiące usługę opodatkowaną w Polsce zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy, posiadanie przez Wnioskodawcę stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
w zakresie rozliczenia transakcji związanych z dostawą i przechowywaniem towarów
nieuznanie za WNT czynności pobrania z magazynu spółki w celu dalszej odsprzedaży po uprzednim przemieszczeniu towaru z państwa UE na terytorium Polski.
Niemiecki dostawca dostarcza nam tynki do magazynu w Niemczech (gdzie potwierdza ten odbiór pracownik zaprzyjaźnionej niemieckiej firmy). Do tego magazynu my też dowozimy nasze elementy konstrukcyjne (garaże) i w powrotnej drodze kierowcy zabierają tynki do nas do Polski. Firma niemiecka przysłała mi rachunek z VAT (19%), bo według nich ten towar nie opuszcza granic, i chce zrobić korekty, naliczając
W zakresie uznania nabycia towarów za wewnątrzwspólnotowe nabycie na terytorium Polski oraz w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i prawa do odliczenia.
prawo do odliczenia podatku naliczonego (Spółka nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności) w przypadku sprzedaży krajowej, WDT, eksportu.
Uznanie transakcji zakupu samochodów używanych za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zastosowanie stawki 23% oraz możliwość zastosowania przy sprzedaży samochodów systemu VAT marża.