Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i FEP oraz opodatkowania są ograniczone w skali roku. Przekroczenie ustalonych limitów powoduje określone konsekwencje m.in. w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków czy dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Natomiast brak bieżącej informacji o przekroczeniu podstawy wymiaru podatku lub składek ZUS zasadniczo zobowiązuje płatników
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, może w sposób dowolny decydować o przeznaczeniu środków pieniężnych posiadanych na firmowym rachunku bankowym lub w kasie. Środki te są składnikiem jego majątku. Dlatego ważna jest prawidłowa ewidencja tych transakcji. W opracowaniu tym przedstawiamy główne tytuły rozliczeń z właścicielem, takie jak: rozliczanie składek ZUS
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy opłacać w roku kalendarzowym do czasu, aż podstawa ich wymiaru osiągnie roczny limit. Inaczej jest z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który jest progresywny. Podatek ten powinien być naliczany według wyższej stawki dopiero po przekroczeniu określonego progu dochodu w roku kalendarzowym - od nadwyżki dochodu ponad ten próg.
Jakie są skutki podatkowe zwrotu nienależnie pobranych składek społecznych i zdrowotnych?
Czy wykonując czynności zlecone przez Powiatowego Inspektora Weterynarii Wnioskodawczyni jest zwolniona z obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz comiesięcznego obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, i czy ma prawo w zeznaniu rocznym do odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne
Czy wyszczególnione we wniosku koszty uzyskania kredytu, koszty notarialne w całości lub w odniesieniu do poszczególnych składników, a także koszty z tytułu prowizji pośrednictwa sprzedaży oraz wydatki na remont lokalu udokumentowane fakturami VAT i paragonami stanowią koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego?
Przepisy prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy opłacać w roku kalendarzowym do czasu, aż podstawa ich wymiaru osiągnie roczny limit. Inaczej jest z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który jest progresywny. Po przekroczeniu określonego progu dochodu w roku kalendarzowym, od nadwyżki dochodu ponad ten próg powinien być naliczany podatek według wyższej stawki.
Czy wynagrodzenie likwidatora Spółki oraz należne od tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji?
Czy rozliczona w księdze przychodów i rozchodów składka na fundusz pracy której płatnikiem jest jeden ze wspólników, oraz zapłacony przez spółkę czynsz za najem lokalu, którego właścicielem jest jeden ze wspólników będą stanowiły koszt uzyskania przychodów u wszystkich wspólników spółki cywilnej, stosownie do udziałów w zyskach i stratach?