Planowane przekazanie małżonkowi w drodze darowizny firmy Wnioskodawczyni z towarem, majątkiem trwałym i majątkiem obrotowym należy uznać za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, która nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Czy w zaistniałej sytuacji jest Pan zobowiązany na dzień likwidacji działalności sporządzić remanent likwidacyjny na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o VAT oraz odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek należny?
Czy należy oddać odliczony VAT za materiały budowlane, które posłużyły do budowy warsztatu użytkowanego od sierpnia 2014 r.?
Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawczyni była zobowiązana do sporządzenia spisu z natury na dzień 1 lutego 2014 r., tj. dzień wykreślenia z rejestru przedsiębiorców działalności gospodarczej i zapłaty podatku VAT, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług?
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania kontynuacji prowadzonej działalności, w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz w zakresie wysokości limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
Czy Wnioskodawczyni przejmując magazyn spółki cywilnej bez sporządzenia remanentu likwidacyjnego prawidłowo nie naliczyła od przejętego magazynu podatku od towarów i usług (VAT)?
1. Jaką wartość początkową należy przyjąć z faktury zakupu przy wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych netto czy brutto, czy też zgodnie z art. 22g ust. 13 pkt 5? 2. Czy należy uwzględnić wysokość odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuować metodę amortyzacji zastosowaną przez męża w jego działalności gospodarczej do wyżej; wymienionego samochodu zgodnie z art. 22h ust. 3?
Czy nabywca może kontynuować plany amortyzacji po przejęciu firmy żony?
Czy po zaprzestaniu prowadzenia działalności przez wspólnika spółki cywilnej i kontynuacji działalności przez drugiego wspólnika będzie miał zastosowanie art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy istnieje obowiązek sporządzania remanentu likwidacyjnego w przypadku zmiany formy organizacyjnej - ze wspólnej działalności gospodarczej małżonków na spółkę cywilną?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan wspólnie z małżonką działalność gospodarczą w ramach Zakładu Usług Geodezyjnych i Kartograficznych. Działalność ta została przez Państwa zgłoszona na numer NIP małżonka. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej odprowadzany jest podatek podatku od towarów i usług. W związku ze zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwoty wynikającej z remanentu likwidacyjnego spółki cywilnej w przypadku kontynuacji działalności spółki przez jednego ze wspólników jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
"czy w związku z przekształceniem tzw. firmy małżeńskiej w spółkę cywilną bądź działalność jednoosobową prowadzoną przez jednego z małżonków (co wiąże się ze zmianą wspólnego wpisu do ewidencji działalności firmy małżeńskiej na jeden wpis na małżonka) istnieje obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego"
Czy wystąpi obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego, jeżeli likwidacja działalności nastąpi po przekazaniu przedsiębiorstwa mężowi na podstawie umowy darowizny? Działalność przedsziębiorstwa będzie w pełnym zakresie kontynuowana przez małżonka.
Czy istnieje możliwość przekazania firmy na rzecz małżonka w formie darowizny oraz jakie są tego konsekwencje podatkowe.
Z przedmiotowego pisma podatnika wynika, że od roku 1982 prowadził on działalność w formie spółki cywilnej. W marcu 2004r zmarł jeden ze wspólników spółki, został dokonany remanent likwidacyjny, uwzględniony w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004r.Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy podatek wynikający z remanentu powinien zostać rozliczony, z uwagi na fakt, że podatnik jako firma jednoosobowa