Uznanie, że sprzedaż licytacyjna, w związku z prowadzeniem egzekucji z nieruchomości będzie zwolniona w części dotyczącej udziału Dłużnika w budynku warsztatowo-garażowym wraz z gruntem, zaś w części dotyczącej udziału Dłużnika w budynku mieszkalnym z gruntem, powinna zostać dokonana z majątku osobistego Dłużnika i pozostawać poza przepisami ustawy o VAT.
Najemca, który ponosi nakłady na wynajmowane mieszkanie lub dom, nie ma prawa do ich amortyzacji. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi na interpelację poselską zadaną w tej sprawie.
Do sprzedaży lokali mieszkalnych nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, która została rozwiązana oraz umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Opodatkowana jest, co do zasady, sprzedaż „nowych” budynków – oddawanych do konsumpcji po ich wybudowaniu bądź ulepszeniu, a zwolnieniu może podlegać dostawa „starych” budynków, gdyż nie występuje wówczas wartość dodana
Czy nieodpłatne wniesienia Mienia do Fundacji Rodzinnej (w formie darowizny) będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT?
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (cele mieszkaniowe).
Budynek sklasyfikowany wg KŚT grupa 1, podgrupa 11, rodzaj 110, powiązanie PKOB 1110, zakupiony przez spółkę do celów prowadzenia działalności gospodarczej spółki pod adresem oraz na wynajem krótko i długoterminowy, a osiągane przychody rozliczane są w ramach prowadzonej działalności, podlega dalszej amortyzacji nieruchomości
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej wydatkując osiągnięty przychód ze sprzedaży na zakup działki pod budowę domu oraz na budowę domu na własne cele mieszkaniowe (w którym będzie się mieszkać po zakończeniu budowy), pomimo tego, że część osiągniętego przychodu będzie wydatkowana na zakup lokalu mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe (w którym będzie się mieszkać do czasu zakończenia budowy
Możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość po 31 grudnia 2022 r.
Opodatkowanie przychodów z robót budowlanych związanych z budową budynków/lokali sklasyfikowanych w Sekcji F, Dziale 41, wg PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12. 5,5% stawką ryczałtu.
Umowa (czynność) zamiany, w ramach której osoby z I grupy podatkowej zamieniają udział we własności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego –wypełniła w całości warunki zwolnienia art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zwolnienie przedmiotowe (spłata kredytu zaciągniętego po zbyciu nieruchomości jako własny cel mieszkaniowy).
Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych inwestycji w obcych środkach trwałych będących budynkami mieszkalnymi, udostępnionymi Wnioskodawcy na podstawie umowy zawartej z Gminą Miasto (…), które zostały przyjęte do używania w latach 2006 do 2021, będą podlegały zaliczeniu u Wnioskodawcy do kosztów uzyskania przychodu.
Przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych na wybudowanej działce kupionej przez współwłaścicieli ponad 20 lat temu należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dla dostawy Lokali zanjdujących się w Budynkach I i II po przeprowadzeniu prac budowlanych.
Spłata z tytułu działu spadku i zniesienie współwłasności jako cel mieszkaniowy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatek na zakup paneli fotowoltaicznych i/lub pompy ciepła w ramach modernizacji własnego budynku mieszkalnego.
Skutki podatkowe zbycia lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach działalności gospodarczej.