zwolnienia od pracy
Porada
27.06.2018

Pracownik naszej firmy poinformował nas, że nie będzie go przez 1 dzień w pracy, ponieważ będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych i ma spotkanie organizacyjne w tej sprawie. Czy z tego powodu powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy?

Porada
17.10.2015 Kadry i płace

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października 2015 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.

Porada
02.05.2015 Kadry i płace

Wybory Prezydenta RP odbędą się 10 maja 2015 r. Pracownikom, którzy będą członkami obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zwolnienie od pracy zawodowej na czas realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac w tych komisjach w wymiarze do 5 dni.

Artykuł

Zakres obowiązków pracodawców związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników zależy od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy czy zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. Jeżeli pracownik dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, ma prawo do zwolnień od pracy oraz w niektórych przypadkach do urlopu szkoleniowego

Artykuł
07.03.2011

Sejm uchwalił 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, który wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 r. Kodeks wyborczy utrzymał dotychczasowy wymiar zwolnień od pracy, tj. 5 dni dla pracowników zasiadających w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych. Jednak sposób dokumentowania tych zwolnień od pracy ma określić uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, a nie - tak jak dotychczas - rozporządzenie MSWiA.