Interpretacja
29.06.2020 Podatki

Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynagrodzenie zespołu adwokatów z tytułu zastępstwa procesowego, w wyniku którego uzyskał przychód z tytułu zadośćuczynienia wraz z odsetkami, jednakże zaliczeniu podlega tylko część tych wydatków, w wysokości odpowiadającej proporcji przychodu w postaci odsetek podlegającego opodatkowaniu w ogólnej kwocie świadczeń otrzymanych

Interpretacja
18.10.2019 Podatki

w zakresie ustalenia czy wypłacone świadczenia wraz z odsetkami na rzecz pracownika oraz poniesione w związku z tym koszty procesu będą dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu.

Interpretacja
19.09.2017 Podatki

Zwrot kosztów zastępstwa procesowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż stanowi część zapłaty za usługę zastępstwa procesowego świadczonej przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta. Zatem w przedmiotowej sprawie uzyskiwanie kosztów zastępstwa procesowego przez Wnioskodawcę związane jest bezpośrednio z umownym stosunkiem zlecenia z Klientem. Wnioskodawca w imieniu Klienta pobiera od strony

Interpretacja
31.10.2016 Podatki

Brak opodatkowania podatkiem VAT kwot zasądzonych tytułem kosztów zastępstwa prawnego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji.

Interpretacja
26.08.2016 Podatki

W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zadośćuczynienia i renty wyrównawczej wraz z odsetkami, kosztów zastępstwa procesowego, kosztów sądowych oraz zaliczenia do przychodów zwrotu wypłaconych świadczeń.

Interpretacja
18.02.2016 Podatki

Zasądzone kwoty kosztów zastępstwa procesowego są elementem wynagrodzenia Spółki za świadczenie usług prawnych na rzecz Ubezpieczyciela i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja
11.05.2015 Podatki

Czy wystawione przez kancelarię faktury za pomoc prawną w zakresie obejmującym zastępstwo procesowe będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu?

Interpretacja
06.05.2015 Podatki

Czy Wnioskodawca ma prawo zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu ponoszone wydatki (np. z tytułu opłat sądowych, z tytułu wynagrodzenia dla radców prawnych za zastępstwo procesowe podczas procesów sądowych, wydatki z tytułu opinii biegłych sądowych oraz inne należne koszty sądowe), z tytułu prowadzenia przez Wnioskodawcę przed

Artykuł

Przedsiębiorcy często są zmuszeni do występowania jako strona w postępowaniach sądowych. Procesy, których przedmiotem jest spór związany z działalnością gospodarczą, oznaczają dla tych przedsiębiorców duże wydatki. W opracowaniu przedstawiamy, czy i kiedy takie wydatki przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych oraz jak powinny być one księgowane.

Interpretacja
04.08.2014 Podatki

Czy za koszty uzyskania przychodów można uznać koszty zastępstwa procesowego oraz opłaty za pozew do sądu? Jeśli tak, to w jakim roku można je zaksięgować aby obniżyć podatek dochodowy?

Interpretacja
08.05.2014 Podatki

Opodatkowanie dodatkowego wynagrodzenia z tytułu kosztów zastępstwa procesowego.

Interpretacja
17.02.2014 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych kwot od dłużnika lub komornika według stawki podstawowej oraz dokumentowania otrzymanych kwot.

Interpretacja
05.02.2014 Podatki

Czy otrzymany przez Spółkę wskutek egzekucji komorniczej lub bezpośrednio przez dłużnika zwrot kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Interpretacja
17.01.2014 Podatki

Czy wypłacane dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zasądzenia kosztów zastępstwa procesowego dla radcy prawnego, zatrudnionego w państwowej jednostce budżetowej w ramach stosunku służbowego lub stosunku pracy należy traktować jako przychód z tytułu stosunku służbowego (stosunku pracy) wymienionego w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym stosować koszty uzyskania przychodu

Interpretacja
16.01.2014 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja
27.12.2012 Podatki

Czy otrzymany przez Spółkę od dłużnika, a zasądzony przez sąd od dłużnika zwrot kosztów zastępstwa procesowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Interpretacja
01.02.2012 Podatki

Czy zasądzone koszty zastępstwa procesowego są kwotą brutto czy netto, tj. czy prawidłowe jest wystawienie przez radcę prawnego w opisanym powyżej stanie faktycznym faktury na kwotę 7.200,00 zł plus 23% podatku VAT, jeżeli tak brzmi umowa zawarta pomiędzy Zleceniodawcą a zawodowym pełnomocnikiem procesowym (Zleceniobiorcą) i czy też zasądzona kwota 7.200,00 zł jest kwotą brutto i tak też powinna być

Interpretacja
08.04.2011 Podatki

zakwalifikowania przez płatnika do odpowiedniego źródła przychodów kosztów zastępstwa procesowego wypłacanych radcy prawnemu

Interpretacja
23.09.2010 Podatki

Czynność radcy prawnego " z urzędu " wykonana w okresie zawieszenia, konieczność wystawienia faktury VAT i wskazanie podmiotu, na którego faktura powinna zostać wystawiona.

Interpretacja
30.09.2009 Podatki

Czy zwyczajowe, ponadumowne honorarium za pomyślne zakończenie sprawy upadłościowej stanowi koszt uzyskania przychodu 2006 r., a odsetki i koszty procesu stanowią koszt uzyskania przychodu - 2009 r.?

Interpretacja
19.12.2008 Podatki

podstawa opodatkowania wynagrodzenia radcy prawnego działającego z wyboru w sytuacji zasądzenia przez Sąd na rzecz klienta kosztów zastępstwa procesowego

Poprzednia Następna