Porady i artykuły

Artykuł aktualny
07.09.2022 Kadry i płace

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W takim przypadku pracodawca powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić go z całości lub z części dnia pracy, aby mógł uczestniczyć w zajęciach.

Artykuł nieaktualny
02.07.2021 Kadry i płace

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jeżeli pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić z całości lub części dnia pracy, żeby pracownik mógł uczestniczyć w zajęciach.

Artykuł

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W tym zakresie podmiot zatrudniający podejmuje swobodną decyzję i nie jest związany wnioskiem pracownika. Jeżeli jednak pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zagwarantować mu możliwość skorzystania z dodatkowych uprawnień urlopowych

Artykuł

Zakres obowiązków pracodawców związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników zależy od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy czy zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. Jeżeli pracownik dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, ma prawo do zwolnień od pracy oraz w niektórych przypadkach do urlopu szkoleniowego

Porada
13.10.2005

Zatrudniamy pracownika w wymiarze 3/5 etatu. Pracuje on w poniedziałki i wtorki po 7,5 godziny oraz w środy i w piątki po 4,5 godziny. Skierowaliśmy go na studia zaoczne. Wiemy, że przysługuje mu urlop szkoleniowy, jednak jak w tym przypadku należy go udzielić? Czy przysługuje on proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika?

Porada
28.09.2005 Kadry i płace

Dobrze wykwalifikowani pracownicy gwarantują odpowiednio wysoką jakość świadczonej pracy. Pracodawca powinien być więc zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji i zdobywaniem nowych umiejętości przez swoich pracowników. Taki obowiązek nakłada na niego wprost Kodeks pracy.

Porada
28.06.2005 Kadry i płace

Jeden z naszych pracowników został skierowany przez zakład pracy na trwające 3 lata studia w szkole wyższej. Studia odbywają się w systemie zaocznym. W pierwszym roku nauki pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop szkoleniowy w pełnym wymiarze, natomiast w drugim roku jedynie w wymiarze 9 dni. Obecnie kontynuując naukę na 3 roku studiów wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu niewykorzystanej wcześniej

Porada
29.05.2005 Kadry i płace

Skierowałam pracownika na studia podyplomowe, w związku z czym przyznałam mu płatny urlop szkoleniowy oraz dofinansowanie w wysokości połowy opłaty za studia. Pracownik wykorzystał w ciągu roku 23 dni tego urlopu. W miesiąc po zakończeniu studiów złożył wypowiedzenie. Chciałabym odzyskać poniesione koszty jego nauki. Co mogę je odzyskać i w jakiej wysokości?