Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących
Podatnik, który nabył lokal mieszkalny używany przez poprzedniego właściciela przez okres przekraczający 60 miesięcy, może go amortyzować według ustalonej indywidualnie stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Jak sklasyfikować urządzenie wielofunkcyjne (faks, ksero, skaner)? Czy prawidłowe będzie grupowanie KŚT 803? Czy można to urządzenie zamortyzować jednorazowo, jeżeli cena jego nabycia wyniosła 3080 zł?
Do jakiej grupy KŚT zaliczyć drukarkę przemysłową do etykiet oraz według jakiej stawki ją amortyzować? Drukarka posiada nawijak do etykiet.
Do jakiej grupy KŚT zaliczyć nagrzewnicę gazową? Według jakiej stawki ją amortyzować?
Zleciliśmy wybudowanie przyłącza wodociągowego, które będzie obsługiwało kilka należących do nas budynków. Wartość inwestycji przekroczyła 20 000 zł. Jak rozliczyć wydatek na taką inwestycję?
W przepisach ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca w ramach zasady ogólnej przyjął pewne uproszczenie polegające na tym, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są wykorzystywane w 50% do celów związanych z działalnością gospodarczą i w 50% do innych celów, np. prywatnych. Natomiast 100% odliczenie przysługuje tylko w stosunku do pojazdów samochodowych
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych, istnienia związku stosowanych stawek amortyzacyjnych z okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatkowej wartości netto środków trwałych w momencie ich sprzedaży lub likwidacji, możliwości
Wpływ zmiany roku podatkowego na wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia stawki amortyzacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych oeaz określenie wysokości kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów
Czy Spółka, w związku z działaniem Księgowej wbrew woli Spółki, ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej na ustalaną indywidualnie w wysokości 10% poprzez skorygowanie dokonanych już odpisów amortyzacyjnych od momentu wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych Spółki?
Czy stawka amortyzacji w wysokości 10% jest stawką prawidłowo ustaloną?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie obniżenia stawek amortyzacyjnych w stosunku do nowo nabytych środków trwałych oraz momentu tego obniżenia, obniżenia stawek amortyzacyjnych w stosunku do amortyzowanych już środków trwałych oraz momentu tego obniżenia, określenia dopuszczalnej granicy obniżenia poziomu stawek amortyzacyjnych, związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości i w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej oraz w zakresie ustalenia stawki amortyzacyjnej.