Nowelizacja ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., przewiduje zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niektórych przedsiębiorców. Zmiany te polegają na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz obniżeniu minimalnej podstawy wymiaru tej składki.
Uznanie, czy część składki na prywatne ubezpieczenie pielęgnacyjne oraz ubezpieczenie zdrowotne Pracownika w Niemczech, finansowana przez pracodawcę, wypłacana Pracownikowi stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu i w konsekwencji Spółka jako płatnik podatku PIT jest obowiązana do obliczenia i odprowadzenia od tej kwoty zaliczki na podatek PIT oraz czy Spółka, dokonując kalkulacji zaliczki
Uznanie składek na niemieckie ubezpieczenie pielęgnacyjne oraz zdrowotne Pracownika, finansowane przez Wnioskodawcę, za koszt uzyskania przychodu.
Czy to dodatkowe wynagrodzenie pracownika wraz z pochodnymi kosztami można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu Spółki z o.o. w momencie faktycznej wypłaty, tj. październik 2023 r.
Dotyczy ustalenia, czy w świetle przepisów art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 59 Spółka może zaliczać do KUP równowartość zapłaconych Skałdek Regularnych oraz Składek Dodatkowych, w oparciu o Umowy o Ubezpieczenia na Życie
Rozliczenie nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zasadniczo umowa zlecenia i działalność gospodarcza stanowią oddzielne tytuły do ubezpieczeń społecznych, co w przypadku zbiegu tych tytułów do ubezpieczeń wymaga rozstrzygnięcia, z którego tytułu dana osoba będzie objęta ubezpieczeniami społecznymi. W niektórych przypadkach nie będzie zachodził zbieg tytułów do ubezpieczeń (umowy zlecenia i działalności gospodarczej), lecz tytułem do ubezpieczeń będzie
Zasadność korekty informacji PIT-11 oraz PIT-4R w związku z opłaceniem w latach 2017-2020 składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w niższej wysokości.
Sposób opodatkowania emerytur z Niemiec i Norwegii oraz możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z emerytur kwot potraconych przez bank.
Nadpłata składki zdrowotnej i społecznej w 2021r. na poczet składek za 2022r.
Nadpłata składki zdrowotnej i społecznej w 2021 r na poczet składek w 2022 r.
Prawo do przeniesienia na następne miesiące i odliczenia od karty podatkowej nieodliczonej części kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne przy opłacaniu zaległych składek na ubezpieczenie za zleceniobiorców oraz sporządzenia korekt informacji PIT-11.
Obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne w związku z zapłatą zaległych składek na ubezpieczenie za pracowników i byłych pracowników oraz brak przychodu.
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na ubezpieczenie zdrowotne.
W zakresie ustalenia czy: - w związku z korektą składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za 2016 r., Spółka D powinna korygować koszty uzyskania przychodów „wstecz” tzn. za rok podatkowy 2016 - zarówno w części dotyczącej składek płaconych przez Spółkę D jako płatnika, jak i potrąconych z wynagrodzeń Zleceniobiorców, - za rok podatkowy 2016 Spółka D powinna korygować przychód „wstecz
Ustalenie momentu zaliczenia do kosztów podatkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części finansowanej przez pracownika.
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu spłaty zaległych składek pracowników na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części finansowanej przez płatnika składek, jak również z tytułu opłaty prolongacyjnej ustalonej na zasadach i w wysokości przewidzianej w ustawie Ordynacja podatkowa
Kwestia możliwości obniżenia podatku płaconego w formie karty podatkowej o składki na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji, gdy podatnik nie opłacał składek na ubezpieczenie zdrowotne w ustawowych terminach, ale opłacił je z opóźnieniem przed zakończeniem roku podatkowego.