Artykuł
14.11.2019 Podatki

Wydatki poniesione na przygotowanie firmowego spotkania (np. z okazji świąt) dla pracowników i ich rodzin, a także innych osób bliskich, stanowią dla podmiotu zatrudniającego koszt podatkowy. Natomiast zdaniem organów podatkowych wydatki związane z uczestnictwem współpracowników w takim spotkaniu z pracownikami nie są kosztem podatkowym. Tego rodzaju wydatki na współpracowników organy podatkowe kwalifikują

Artykuł

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Artykuł
12.07.2018 Kadry i płace

Możliwość tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich przez osoby świadczące pracę na podstawie umów o dzieło, zlecenia czy w ramach tzw. samozatrudnienia to najważniejsza zmiana, jaką uchwalono w zakresie tworzenia i funkcjonowania organizacji związkowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Artykuł
29.10.2014 Kadry i płace

Pracodawcy mający problemy wynikające z trudnej sytuacji finansowej muszą poszukiwać sposobów obniżenia kosztów bieżącej działalności. Można tego dokonać np. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych przyznających dodatkowe świadczenia pracownikom lub likwidację zfśs.

Interpretacja
20.06.2014 Podatki

Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na zakup artykułów spożywczych takich jak: kawa, herbata, cukier, mleko, woda, soki owocowe, herbatniki, paluszki, delicje udostępnianych podczas wykonywania obowiązków służbowych: pracownikom, współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, współpracownikom prowadzącym jednoosobową działalność

Porada

Przedsiębiorstwo, które decyduje się na współpracę z osobami samozatrudnionymi, może zyskać znaczne oszczędności na płacowych i pozapłacowych kosztach pracy. Jednak ta forma współpracy jest obarczona pewnym ryzykiem. Jeżeli okaże się, że samozatrudniony w rzeczywistości wykonuje obowiązki w ramach stosunku pracy, zatrudniającemu go przedsiębiorcy grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Interpretacja
22.12.2010 Podatki

Możliwość opodatkowania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Interpretacja
21.05.2007 Podatki

Czy wykonywane usługi w zakresie kierowania pojazdem, mogą być uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle okazanej umowy (druk) w oparciu o treść art. 5b ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych?

Interpretacja
24.04.2007 Podatki

Dotyczy uznania za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach samozatrudnienia usług kierowcy Zespołu Wyjazdowego Działu Pomocy Doraźnej wykonywanych na rzecz Zakładu Opieki Zdrowotnej

Interpretacja
12.03.2007 Podatki

Czy wykonywane usługi w zakresie kierowania pojazdami, mogą być uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle okazanych umów o współpracę i w oparciu o treść art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?