Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r. Rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne w KRUS, musi do 31 maja 2024 r. złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego (lub oświadczenie) o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany lub zostanie przekroczony
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r. Nie zmieniła się natomiast składka wypadkowa w ryczałtowej wysokości (dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a więc i tych opłacających składki wyłącznie za siebie). Ci płatnicy nadal będą ją opłacać w wysokości 1,67% (50% najwyższej stopy procentowej składki ustalonej dla grup działalności na dany okres). MF przygotowało projekt
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 kwietnia do 4 maja 2022 r. Minister Rolnictwa planuje przedłużyć termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego o dwa tygodnie (do 31 maja). Przedłużony zostanie też termin zgłaszania zmian we wnioskach.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zakupem maszyny rolniczej.
Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z prowadzonej działalności pozarolniczej kwotę stanowiącą 7,75% wysokości opłaconej składki zdrowotnej wymierzonej przez KRUS z tytułu prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej? Jeśli tak, to czy składki zdrowotne Wnioskodawca będzie mógł odliczać od miesięcznych zaliczek, czy może dopiero w rozliczeniu rocznym
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca postępuje prawidłowo dokumentując wydatki na zakup towarów (owoców) kupowanych od osób wytwarzających je w ramach gospodarstwa rolnego, za pomocą dowodów wewnętrznych, zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz czy wydatki udokumentowane dowodami wewnętrznymi stanowią koszt uzyskania
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje prawo dokumentowania wydatków związanych z zakupem towarów handlowych (owoców i warzyw) od osób wytwarzających je w ramach gospodarstwa domowego w przydomowych ogródkach i warzywniakach za pomocą dowodów wewnętrznych, zgodnie z § 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz, czy wydatki udokumentowane
Czy w związku z powyższymi faktami Wnioskodawca nadal jest czynnym podatnikiem podatku VAT? Czy ewentualnie Wnioskodawca powinien zakończyć działalność rolniczą i rozliczyć podatek VAT od zakupionych środków trwałych?
Wskazanie, czy Komornik jest zobowiązany do wykonywania obowiązków płatnika podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą ruchomości w drodze licytacji.
Podatek od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z darowizną gospodarstwa rolnego.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązków Wnioskodawcy w związku z przekazaniem majątku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego.
Czy nieodliczony podatek VAT od faktur RR wypłaconych przez Wnioskodawcę rolnikowi w formie gotówkowej jest dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu na współwłasność maszyny rolniczej.
Czy wydatek udokumentowany dowodem wewnętrznym Wnioskodawca prawidłowo zalicza jako koszt uzyskania przychodu?
Czy prawidłowym będzie zaliczenie wystawionych dowodów wewnętrznych dotyczących zakupu warzyw (nieprzetworzonych sposobem przemysłowym) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszt zakupu towarów handlowych?
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytych maszyn rolniczych w drodze korekty
Czy Wnioskodawca może ewidencjonować na kasie fiskalnej jednocześnie sprzedaż opodatkowaną VAT z działalności gospodarczej pozarolniczej i jednocześnie sprzedaż z działalności rolniczej tych samych produktów, ale ze stawkami zw?
Czy Wnioskodawca prawidłowo rozlicza się z podatku VAT, korzystając jednocześnie ze zwolnienia, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, jeśli chodzi o działalność rolniczą i jednocześnie rozlicza VAT od sprzedaży zgodnie ze stawkami, jeśli chodzi o pozarolniczą działalność gospodarczą?
1. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. 2. Zwolnienie od podatku sprzedaży używanego środka trwałego.
1. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. 2. Zwolnienie od podatku sprzedaży używanego środka trwałego.
Czy w związku z tym, że Wnioskodawczyni jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu uzyskanego na mocy wyroku sądowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, w tym także z tytułu zasądzonych na rzecz Wnioskodawczyni odsetek z tytułu zwłoki w płatności?
Czy w związku z tym, że Wnioskodawczyni jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu uzyskanego na mocy wyroku sądowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, w tym także z tytułu zasądzonych na rzecz Wnioskodawczyni odsetek z tytułu zwłoki w płatności?
Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając dowód wewnętrzny zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?