Porady i artykuły

Porada
04.04.2019 Podatki

Musimy wypłacić zwolnionemu pracownikowi odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę. Naszym zdaniem wywiązujemy się w ten sposób ze zobowiązań wobec pracownika i powinniśmy móc zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Czy dobrze nam się wydaje?

Artykuł
13.11.2017 Kadry i płace

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach i innych placówkach oświatowych, do których mają zastosowanie przepisy Karty Nauczyciela, są uprawnieni na podstawie tej ustawy do odpraw wynikających z rozwiązania stosunku pracy.

Artykuł
02.08.2016 Podatki Ubezpieczenia

Z początkiem 2016 r. weszły w życie przepisy przewidujące opodatkowanie 70% zryczałtowanym podatkiem niektórych odszkodowań oraz odpraw otrzymywanych od spółek z udziałem środków publicznych. Są to spółki, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne państwowe osoby prawne albo komunalne osoby prawne dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu

Artykuł
12.10.2014 Podatki Kadry i płace

Wypłata odszkodowania byłemu pracownikowi za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę powinna być traktowana tak jak wypłata z tytułu należności wynikających z umowy o pracę. Taka wypłata jest kosztem uzyskania przychodu pracodawcy - wyrok NSA z 19 września 2014 r., sygn. akt II FSK 2305/12.

Porada

Od 1 stycznia 2013 r. wynagrodzenie minimalne wyniesie 1600 zł brutto. Będzie ono zatem wyższe w stosunku do 2012 r. o 100 zł brutto. W związku z tym pracodawcy powinni pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich zmian w przepisach wewnątrzzakładowych (regulaminie wynagradzania lub pracy) oraz umowach o pracę, w których minimalne wynagrodzenie zostało określone kwotowo. Ponadto pracodawcy powinni pamiętać