Przed nami kolejne wybory. Tym razem wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do płatnego zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. Oprócz tego mają prawo do bezpłatnych 5 dni wolnych od pracy.
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r. Nie zmieniła się natomiast składka wypadkowa w ryczałtowej wysokości (dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a więc i tych opłacających składki wyłącznie za siebie). Ci płatnicy nadal będą ją opłacać w wysokości 1,67% (50% najwyższej stopy procentowej składki ustalonej dla grup działalności na dany okres). MF przygotowało projekt
Członek obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej będący pracownikiem ma prawo do zwolnienia od pracy w dniu głosowania i liczenia głosów oraz w dniu następnym z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Do skorzystania z tego przywileju przepisy wymagają uprzedzenia pracodawcy oraz dostarczenie mu zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy z powodu wykonywania zadań członka komisji.
Wybory do parlamentu odbędą się 15 października 2023 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, oraz dodatkowo do 5 dni wolnych od pracy.
Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.
Obowiązki płatnika związane z wypłatą diet członkom komisji wyborczych.
Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika zasiadającego w komisji wyborczej w wyborach samorządowych. Takiemu pracownikowi przysługuje 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Za ten czas nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie od pracodawcy.
Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy
Pracownik naszej firmy poinformował nas, że nie będzie go przez 1 dzień w pracy, ponieważ będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych i ma spotkanie organizacyjne w tej sprawie. Czy z tego powodu powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy?
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października 2015 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.
Wybory Prezydenta RP odbędą się 10 maja 2015 r. Pracownikom, którzy będą członkami obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zwolnienie od pracy zawodowej na czas realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac w tych komisjach w wymiarze do 5 dni.
Od 1 sierpnia 2011 r. obowiązuje uchwała Państwowej Komisji Wyborczej (dalej PKW) dotycząca zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych. Reguluje ona sposób dokumentowania zwolnień od pracy i świadczeń pieniężnych, jakie przysługują członkom komisji wyborczych.
Od 1 sierpnia 2011 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych. Od tego dnia zacznie obowiązywać uchwała Państwowej Komisji Wyborczej dotycząca dokumentowania zwolnień od pracy i świadczeń pieniężnych, jakie będą przysługiwać członkom komisji wyborczych. Jednak zgodnie z nowymi przepisami, dokumentowanie prawa do zwolnienia od pracy
zwolnienie z opodatkowania diet otrzymywanych przez członków komisji wyborczych do rad powiatowych izby rolniczej
Sejm uchwalił 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, który wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 r. Kodeks wyborczy utrzymał dotychczasowy wymiar zwolnień od pracy, tj. 5 dni dla pracowników zasiadających w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych. Jednak sposób dokumentowania tych zwolnień od pracy ma określić uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, a nie - tak jak dotychczas - rozporządzenie MSWiA.