Artykuł aktualny

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.

Interpretacja
28.02.2024 Podatki

1. w przypadku, gdy połączenie odwrotne (Połączenie) Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej zostanie rachunkowo przeprowadzone metodą łączenia udziałów, Spółka Przejmowana nie będzie miała obowiązku zamknięcia roku podatkowego i tym samym w związku z jego niezamknięciem Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za

Interpretacja
13.12.2023 Podatki

Czy do obowiązku przejścia na księgi rachunkowe (czyli tzw. pełną księgowość) sumuje się przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej i przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, czy tylko przychody z działalności gospodarczej?

Artykuł nieaktualny

kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.

Artykuł nieaktualny

W swoich systemach motywacyjnych pracodawcy przewidują nie tylko świadczenia bezpośrednio skierowane do pracowników. Adresatami takich świadczeń są również członkowie rodzin pracowników, zwłaszcza dzieci. W raporcie przedstawiamy podatkowe i składkowe rozliczenie świadczeń przekazywanych na rzecz dzieci pracowników oraz ich ewidencję w księgach rachunkowych.

Artykuł aktualny

Podatnicy mają liczne wątpliwości, jak należy rozliczać kary umowne w podatku dochodowym i VAT. Dotyczą one m.in. rodzajów kar, które można zaliczać do kosztów podatkowych, oraz tych, które kosztów nie stanowią, opodatkowania VAT otrzymanych kar umownych oraz ich prawidłowej dokumentacji. W raporcie szczegółowo wyjaśniamy zasady podatkowego rozliczania kar umownych oraz ich ewidencji w księgach rachunkowych

Artykuł

Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pracowników. W raporcie przedstawiamy jak rozliczać zakup hulajnóg na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych

Artykuł

Coraz częstsze klęski żywiołowe, takie jak powódź, przymrozki czy susze, powodują wiele strat. Warto w związku z tym przypomnieć, jakie są skutki podatkowe klęsk żywiołowych oraz jak zdarzenia będące konsekwencją klęsk żywiołowych należy ewidencjonować w księgach rachunkowych.

Artykuł
12.06.2018 Podatki

Od 1 lipca 2018 r. nowa grupa podmiotów jest zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Są to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy. Z pytań napływających do redakcji wynika, że przedsiębiorcy mają liczne wątpliwości, którzy z nich zostali objęci nowym obowiązkiem .

Artykuł
14.05.2018 Podatki

Od 1 lipca 2018 r. kolejna grupa podatników będzie zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Będą to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy.

Interpretacja
16.02.2018 Podatki

Ustalając limit transakcji lub innych zdarzeń, mających wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika, określony w art. 9a ust. 1 updop, należy wziąć pod uwagę sumę przychodów lub kosztów Wnioskodawcy i jego zagranicznego Oddziału (czyli skonsolidowane przychody lub koszty).

Interpretacja
02.10.2017 Podatki

W zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie w formie gospodarstwa ogrodniczego przy zastosowaniu norm szacunkowych w sytuacji, równoczesnego osiągania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych przez spółkę jawną lub spółkę komandytową, ewidencjonujących zdarzenia gospodarcze w księgach rachunkowych.

Interpretacja
07.11.2012 Podatki

Czy w zeznaniu CIT o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przychody uzyskiwane przez poszczególne szkoły i koszty przez nie ponoszone należy ujmować łącznie jako przychody i koszty Zespołu Szkół?

Interpretacja
12.11.2010 Podatki

Czy istnieje obowiązek ustalenia dochodu i odprowadzenia podatku za rok podatkowy 2010 odrębnie za okres od dnia 01.01.2010 r. (pierwszy dzień roku podatkowego podatnika) do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wykonywania czynności likwidacyjnych gospodarstwa pomocniczego oraz odrębnie za okres wykonywania czynności likwidacyjnych przy kontynuacji działalności gospodarczej gospodarstwa pomocniczego

Interpretacja
09.11.2010 Podatki

Czy istnieje obowiązek ustalenia dochodu i odprowadzenia podatku za rok podatkowy 2010 odrębnie za okres od dnia 01.01.2010 r. (pierwszy dzień roku podatkowego podatnika) do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wykonywania czynności likwidacyjnych gospodarstwa pomocniczego oraz odrębnie za okres wykonywania czynności likwidacyjnych przy kontynuacji działalności gospodarczej gospodarstwa pomocniczego

Interpretacja
16.01.2008 Podatki

Czy spółka cywilna zobowiązana będzie od dnia 1 stycznia 2008r. do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Porada

Jak zaewidencjonować obrazy - dzieła sztuki w księgach rachunkowych?

Porada

Wypłacamy dywidendę zagranicznemu akcjonariuszowi w dewizach. Jak przeliczyć taką transakcję? Kupujemy na ten cel walutę i księgujemy po kursie sprzedaży, a rozchód na rachunek akcjonariusza po kursie kupna banku. Powstaje różnica kursowa. Czy prawidłowe jest to rozliczenie i czy powstała różnica jest kosztem podatkowym?

Porada
13.04.2005 Podatki

Firma produkcyjna podpisała umowę na wynajem pomieszczeń biurowych na 6 lat. Aby przystosować wynajmowane pomieszczenia, musiała ponieść nakłady 1 000 000 zł. Firma będąca właścicielem budynku zobowiązała się zwrócić część nakładów na ulepszenie, tzn. 108 000 zł w ciągu trzech lat (108 000 : 36 = 3000 miesięcznie). Jak zaksięgować te zdarzenia gospodarcze? Czy można przyjąć, że nakłady w wysokości

Poprzednia Następna