Pierwszym rokiem podatkowym Spółki Rosyjskiej, który będzie objęty obowiązkiem raportowania dochodu zagranicznej jednostki kontrolowanej w Polsce będzie rok podatkowy tego podmiotu trwający od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 r.
Wskazanie momentu dokonana korekty JPK w związku z wystawieniem zbiorczej faktury korygującej oraz ustalenia podstawy opodatkowania na fakturze korygującej.
Moment dokonania korekty pliku JPK_VAT wraz z deklaracją oraz brak konieczności posiadania dokumentacji potwierdzającej, że sprzedawca uzgodnił z nabywcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania.
Określenie zakładu (oddziału) w przypadku ruchomego miejsca pracy na potrzeby składania Informacji podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych - wg stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2021 r. oraz w aktualnym brzmieniu art. 28 ustawy o CIT.
Ujmowanie w JPK_VAT z deklaracją sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nieewidencjonowanej na kasie rejestrującej oraz udokumentowanej fakturami na podstawie zapisu zbiorczego oznaczonego za pomocą skrótu „WEW” oraz brak możliwości ujmowania w JPK_VAT z deklaracją sprzedaży na rzecz podatników VAT udokumentowanej fakturami na podstawie zapisu zbiorczego oznaczonego
Brak obowiązku stosowania w ewidencji sprzedaży w pliku JPK_V7 oznaczenia „TP” w stosunku do Transakcji pomiędzy Gminą a Podmiotami zależnymi.
18 października 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów, które reguluje sposób składania jednego pliku JPK_VAT obejmującego dwie części: deklarację i ewidencję VAT. Jeden plik JPK ma uprościć rozliczenie z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze podatników VAT. Duzi podatnicy złożą jeden plik JPK_VAT od 1 kwietnia 2020 r., a pozostali - od 1 lipca 2020 r.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika z obowiązku przesyłania JPK_VAT w przypadkach, gdy w okresie zawieszenia tej działalności podatnik uzupełnia ewidencję VAT i składa deklarację VAT. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, podatnik składa również JPK_VAT. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w komunikacie, którego treść przytaczamy.
Obowiązek składania informacji w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie obowiązku składania informacji CIT-ST.
Gmina do uzyskanego przez siebie obrotu nie wlicza obrotu uzyskanego przez jednostki budżetowe jako, że są one z punktu widzenia podatku VAT odrębnymi podmiotami;- Gmina w odrębnie składanych deklaracjach podatkowych winna rozliczać wyłącznie VAT należny i naliczony z tytułu wykonywanych przez nią czynności;- Gmina przy obliczeniu proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT,
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania Powiatu i jego jednostek budżetowych za odrębnych podatników podatku od towarów i usług oraz wykazywania w składanych deklaracjach podatku należnego i naliczonego, który należy przypisać czynnościom realizowanym przez Powiat
Podatek od towarów i usług w zakresie okresów rozliczania podatku VAT i składania deklaracji podatkowych.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania jednostek budżetowych za odrębnych od Gminy podatników.
Czy Powiat i jego jednostki budżetowe, w tym m.in. Zespół Szkół, jako powiatowa jednostka budżetowa, mogą być uznawani za odrębnych podatników podatku od towarów i usług?
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania za odrębnego od Gminy podatnika VAT oraz formy rozliczeń z Urzędem Skarbowym w odniesieniu do samorządowych jednostek budżetowych i jednostek budżetowych.
1. Czy wskazane czynności z zakresu działalności A. jakie Gmina świadczy za pośrednictwem Szkoły, stanowią usługi podlegające opodatkowaniu VAT, korzystające ze zwolnienia z VAT?2. Czy wskazane czynności z zakresu działalności B i C, jakie Gmina świadczy za pośrednictwem Szkoły, stanowią dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT korzystającą ze zwolnienia z VAT?
1. Czy prawidłowym sposobem zarejestrowania Gminy i jej jednostek budżetowych dla celów VAT jest rejestracja pod jednym numerem NIP i posługiwanie się jednym numerem NIP nadanym Gminie?2. Czy Gmina ma rozliczać podatek VAT wspólnie ze swoim/jednostkami budżetowymi (jedna deklaracja VAT)? 3. Czy faktury zakupu oraz sprzedaży jednostek budżetowych mają być wystawiane na Gminę z numerem NIP Gminy? 4.
uznanie jednostek budżetowych Miasta za odrębnych podatników podatku VAT, wykazywanie w deklaracjach podatkowych Miasta kwot obrotu i podatku należnego z tytułu wykonywania czynności przez jednostki budżetowe, prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych z działalnością prowadzoną przez jednostki budżetowe
Czy Stowarzyszenie jako jednostka nadrzędna nad REGIONAMI jest zobowiązane ująć w swoim rozliczeniu podatkowym także dane zawarte w CIT-8 z tych jednostek podrzędnych (REGIONÓW), które posiadają swój KRS i dokonują rozliczenia indywidualnego?
Czy Stowarzyszenie jako jednostka nadrzędna nad REGIONAMI jest zobowiązane ująć w swoim rozliczeniu podatkowym także dane zawarte w CIT-8 z tych jednostek podrzędnych (REGIONÓW), które posiadają swój KRS i dokonują rozliczenia indywidualnego?