Od 1 stycznia 2018 r. z przepisów updof zostaną usunięte regulacje nakładające na podatników obowiązek składania zawiadomień o prowadzeniu pkpir oraz o powierzeniu jej prowadzenia biuru rachunkowemu. Obowiązki te nadal jednak nakładają na podatników przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir. W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy w 2018 r. rzeczywiście nie trzeba będzie składać zawiadomień
Czy dokonując zakupu towarów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego, można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup tego towaru w oparciu o dowody źródłowe w postaci wydruku z systemu sprzedaży serwisu, dokumentu potwierdzenia przelewu zapłaty za towar lub wydruku potwierdzenia dokonania transakcji z usługi
dotyczy przychodów i kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie obrotu kryptowalutami oraz sposobu dokumentowania transakcji związanych z ta działalnością.
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na nabycie towarów handlowych wskazanych w dokumentach celnych
ustalenie sposobu przeliczania na złotówki wydatków na nabycie towarów w prowadzonej działalności gospodarczej wyrażonych w walucie obcej
Podatkowa księga przychodów i rozchodów (dalej: pkpir) jest ewidencją prowadzoną dla celów podatku dochodowego. Zasadniczo wynika z niej jedynie wysokość przychodów i kosztów podatkowych. Natomiast księgi rachunkowe to "obraz" całego przedsiębiorstwa, z całym jego majątkiem i wszystkimi zobowiązaniami. Dlatego dla podatników, którzy z początkiem nowego roku mają obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych
zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zakupu towaru handlowego (saksofonu) na podstawie wskazanego we wniosku dokumentu.
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat i prowizji pobranych przez P. na podstawie wskazanych we wniosku dokumentów.
Czy zakup towarów w przedstawionym stanie faktycznym stanowi dla Wnioskodawczyni koszt zakupu towarów handlowych i w konsekwencji umożliwia pomniejszenie o taki wydatek osiąganych przychodów?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sposobu ewidencjonowania uzyskanych przychodów.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sposobu ewidencjonowania uzyskanych przychodów.
Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.
Z jaką datą zaewidencjonować w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej czy z datą faktury, czy z datą sprowadzenia samochodu do kraju, a z jaką datą zaewidencjonować podatek akcyzowy z tytułu nabycia samochodu osobowego czy z datą zapłaty podatku akcyzowego. W związku z tym jak poprawnie sporządzić spis natury w tym zakresie?
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.
Czy zakupione urządzenia, wymienione w pozycjach a)-g), po przyjęciu do użytkowania, Wnioskodawca prawidłowo zakwalifikuje jako jedną inwestycję w obcym środku trwałym, przyporządkowując ją do grupy 4 KŚT?Czy poniesione przez Wnioskodawcę koszty demontażu i montażu systemu alarmowego i monitorującego, zakupionych tablic informacyjno-reklamowych oraz maty podłogowej, można zaliczyć bezpośrednio w koszty
W zakresie możliwości dokumentowania transakcji zakupu i sprzedaży punktów kredytowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów fakturami VAT oraz notami księgowymi oraz możliwości przechowywania dokumentów potwierdzających zawieranie transakcji na portalu internetowym wyłącznie w wersji elektronicznej.
Jak, i na jakiej podstawie należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszty związane z zakupem na aukcjach internetowych używanych towarów i materiałów?
1. Czy w przypadku przedstawionym przez Wnioskodawcę dowodem zakupu towaru może być wydruk z internetu informujący o wygranej aukcji uzupełniony o dowód zapłaty? 2. W jakiej dacie należy zaksięgować zakup towaru? W dacie wygranej aukcji czy dacie zapłaty?
Czy doliczanie do ceny zakupu samochodu zapłaconej akcyzy i kwoty opłaty skarbowej (VAT-25) jest prawidłowe? Czy pomimo rozbieżności w datach zapłaty akcyzy i opłaty skarbowej (VAT-25) powinien wszystko księgować pod datą z umowy kupna samochodu?
W jaki sposób mogę ewidencjonować ponoszone koszty pozyskiwania informacji od anonimowych informatorów?
Czy kserokopia faktury zakupu towaru handlowego może być dokumentem księgowym ?