Artykuł aktualny
05.08.2022 Kadry i płace

Do pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury stosujemy szczególne rozwiązania w zakresie czasu pracy. W ich przypadku 12-miesięczny okres rozliczeniowy może być wprowadzony w każdym systemie czasu pracy. Ponadto dopuszczalne jest łączenie systemu przerywanego czasu pracy z systemem równoważnym.

Interpretacja
09.12.2020

w zakresie ustalenia: - czy koszty wynagrodzeń z narzutami i innymi świadczeniami dotyczące Kierownika jednej z baz powinny zwiększyć wartość początkową Inwestycji, - czy koszty wynagrodzeń postojowych pracowników jednego z Terminala Paliw powinny zostać ujęte w kosztach bieżącego okresu, - czy koszty wycinki drzew i krzewów oraz nasadzeń zastępczych powinny zwiększyć wartość początkową Inwestycji.

Interpretacja
24.10.2019 Podatki

Czy powinny zostać zaliczone do wartości początkowej środków trwałych powstających w ramach realizacji inwestycji wydatki z tytułu: - usług doradczych, - usług w zakresie przygotowania projektu budowalnego, - usług prawnych, - usług związanych z zagospodarowaniem terenu, - służbowych telefonów komórkowych pracowników, - wynagrodzeń dyrektorów, kierowników projektów, pracowników technicznych, - samochodów

Artykuł
23.05.2019 Kadry i płace

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy o pracę informację o warunkach zatrudnienia. Taka informacja może zawierać jedynie wskazanie odpowiednich przepisów dotyczących warunków zatrudnienia lub mieć formę opisową.

Artykuł
09.05.2019 Kadry i płace

Z pracownikami młodocianymi w wieku od 15 do 18 lat można zawrzeć umowę o pracę na wykonywanie prac lekkich. Młodocianych można zatrudnić na stałe, sezonowo albo dorywczo, uwzględniając w każdym przypadku wymagania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące zawierania umów z takimi pracownikami. Znacznie mniej warunków do spełnienia jest przy zawieraniu z młodocianymi umów cywilnoprawnych.

Artykuł
02.03.2015 Kadry i płace

Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę powinien przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia. Takie sformułowanie tego obowiązku oznacza, że jeśli nawet pracownik zawrze umowę o pracę na kilka miesięcy przed rozpoczęciem pracy, to informację o warunkach zatrudnienia trzeba mu przekazać najpóźniej w ciągu tygodnia od podpisania tej umowy.

Porada
29.07.2013 Kadry i płace

Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy. Zgodnie z rozkładem czasu pracy świadczy pracę w następujący sposób: w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. od 7.30 do 15.00 (praca po 7 godzin i 30 minut), a w środę w godz. od 7.30 do 17.30 (praca przez 10 godzin). Łącznie pracownik pracuje w każdym tygodniu 40 godzin. W jaki sposób należy wpisać

Porada
07.08.2011 Kadry i płace

Jesteśmy instytucją kultury, której pracownicy często wykonują pracę w weekendy prowadząc lub organizując różnego rodzaju imprezy kulturalne w naszym mieście. Czy na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej możemy nie zapewnić tym pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik nie korzysta w tym czasie z urlopu wypoczynkowego