Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 13 grudnia 2024 r.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem akcyzowym lub możliwość zastosowania stawki 0 zł z tytułu zużycia oleju.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Możliwość importu wyrobów akcyzowych bezpośrednio w składzie podatkowym położonym na terenie miejsca wyznaczonego.
Dotyczy uznania Spółki za podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego aromatów zawierających alkohol etylowy oraz przemieszczenia aromatów na podstawie e-SAD.
Możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy dla olejów smarowych, które będą nabywane na terytorium kraju oraz importowane, a następnie zużywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Podleganie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w zakresie odsprzedaży zużytego oleju kuchennego będącego odpadem w momencie zakupu.
Dotyczy zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej.
Brak obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych i brak obowiązku zapłaty akcyzy w zakresie zużycia energii elektrycznej.
Wskazana w opisie sprawy okoliczność, że objęty wnioskiem wyrób będzie przeznaczony do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, nie oznacza że nie jest on wyrobem akcyzowym i że nie podlega opodatkowaniu podatkiem.
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
Dotyczący obowiązku zapłaty podatku akcyzowego w związku ze zużyciem wyprodukowanej energii i obowiązku rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego.
Obowiązki związane z importem oraz nabyciem na terytorium kraju oraz zużyciem olejów smarowych przez podmiot zużywający
21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących
Możliwość objęcia zerową stawką akcyzy czynności utylizacji wyrobów akcyzowych w pochodniach oraz wyłączenia spod opodatkowania zużycia – utylizacji – wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym.
brak konieczności spełnienia dodatkowych warunków formalnych dla zastosowania zwolnienia od akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, alkoholu etylowego zawartego w nadzieniu; brak obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego
Brak opodatkowania akcyzą alkoholu izopropylowego. Opodatkowanie akcyzą alkoholu etylowego użytego do nawilżania nitrocelulozy, w przypadku importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia nitrocelulozy, używanej do produkcji kosmetyków lub komponentów do ich produkcji.
odliczenie podatku akcyzowego od zepsutych win pochodzących z importu
Prawo do wystąpienia do właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o wydanie decyzji określającej kwotę akcyzy w należnej wysokości, w przypadku importu wyrobów akcyzowych.