Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości oraz możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (nabycie lokalu mieszkalnego w Hiszpanii).
Obliczając podatek od spadku, który Wnioskodawca winien zapłacić w Polsce, nie należy odliczać kwoty podatku zapłaconego w Holandii. Zatem przy ustalaniu podstawy opodatkowania należy uwzględnić całą kwotę jaką Wnioskodawca nabył w spadku.
Zbycie udziałów w nieruchomości przez Wnioskodawczynię nabytych w drodze spadku po zmarłym mężu stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 8, tj. przychód z odpłatnego zbycia i podlega opodatkowaniu na zasadach, określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia udziału
Czy Wnioskodawca będzie zwolniony od podatku dochodowego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, gdy kupi nieruchomość w Hiszpanii, zaś do Hiszpanii przeprowadzi się za kilka lat, a do tego czasu Wnioskodawca będzie wynajmował tamtą nieruchomość?
Reasumując należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości może zostać pomniejszony o koszty, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości wchodzącej w skład spadku nie jest kosztem odpłatnego zbycia. Z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy jasno wynika, w jaki sposób określić
Czy dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w spadku, przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego przez Wnioskodawcę jako dłużnika rzeczowego, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego?
Spłata długu hipotecznego nie jest kosztem odpłatnego zbycia ani kosztem uzyskania przychodu. Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia w przypadku nabycia udziału w nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu matki, której Wnioskodawczyni udzieliła pożyczki na zakup tej nieruchomości.
W zakresie ciążących na banku obowiązkach informacyjnych wobec spadkobierców w związku z umorzeniem wierzytelności kredytowych (pożyczki) udzielonych Klientowi (spadkodawcy) bez zabezpieczenia oraz zabezpieczonych hipoteką lub zastawem zabezpieczenia oraz zabezpieczonych hipoteką lub zastawem.
Czy spłata zobowiązania ciążącego na nieruchomości o wartości 83.000 zł na rzecz E. Sp. z o.o. jest nakładem w rozumieniu art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy Wnioskodawca może ją odliczyć jako nakład przy obliczaniu podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości? Czy w świetle wartości zapisu windykacyjnego (-14.200 zł) na Wnioskodawcy ciąży zobowiązanie do zapłaty skoro
Czy jako koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości można odliczyć spłatę kredytu po zmarłym spadkobiercy?
Czy w związku z młodym wiekiem Wnioskodawcy, wchodzeniem w dorosłe życie, a co za tym idzie brakiem jakichkolwiek środków zaoszczędzonych Wnioskodawca może zaliczyć spłacony dług ojca (hipotekę) do kosztów uzyskania przychodu?
1. Czy nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką, której wartość przewyższa wartość nieruchomości, a zatem i połowę wartości nieruchomości, na skutek którego Wnioskodawczyni stanie się wyłącznie właścicielką nieruchomości w zamian za całkowite przejęcie obciążenia hipotecznego, wywoła konieczność zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku, o którym mowa w ustawie o podatku
Czy Wnioskodawca może przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym obniżyć o spłacony dług hipoteczny ciążący na sprzedanym lokalu i o spłacony do spółdzielni dług z tytułu utrzymania lokalu oraz czy stanowią realizację własnego celu mieszkaniowego wydatki poniesione na remont i wyposarzenie mieszkania stanowiącego własność małżonka Wnioskodawcy?
Czy poniesione przez Wnioskodawczynię opłaty, tj. cena mieszkania kupionego w Hiszpanii, podatek od zakupu tego mieszkania, koszty notarialne o opłata związana z dokonaniem wpisu do księgi wieczystej będą stanowiły wydatki, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wydatek na spłatę kredytu konsolidacyjnego, pożyczki hipotecznej, który obejmował m.in. kredyt konsolidacyjny zaciągnięty na budowę nieruchomości, o której mowa powyżej, można potraktować jako własny wydatek mieszkaniowy Wnioskodawczyni, a tym samym, czy Wnioskodawczyni jest zwolniona z zapłaty19% podatku dochodowego?
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku, w sytuacji gdy kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości prawie w całości została przeznaczona na pokrycie zobowiązań spadkodawcy.
ustalenie podstawy opodatkowania nieruchomości nabytej w spadku, obciążonej hipoteka, zapisem i poleceniem testamentowym
Czy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze spadku po zmarłej siostrze, obciążonego długiem hipotecznym, może być pomniejszony o kwotę spłaty tego długu hipotecznego?
Ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu nabycia spadku, w sytuacji, gdy za granicą zapłacony został podatek od spadków i darowizn.
Czy do celów podatku od spadków i darowizn masę spadkową należy pomniejszy o wartość hipoteki, która obciąża przedmiotową nieruchomość?
Czy syn wnioskodawcy Pan G. Ch. będzie zwolniony z podatku od darowizny z tytułu przekazania mu wierzytelności i czy zawarcie tej umowy darowizny w formie aktu notarialnego i ustanowieniu hipoteki na rzecz syna zwalnia syna z obowiązku zgłaszania do właściwego Urzędu Skarbowego otrzymanych spłat z tytułu wierzytelności?