Kilka osób w naszej firmie będzie pracować w systemie równoważnego czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Na jaki okres powinniśmy układać harmonogramy ich pracy? Czy muszą pokrywać się one z okresem rozliczeniowym czasu pracy?
Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (do 12 godz. na dobę) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Praca w naszym zakładzie odbywa się przez 24 godz. na dobę we wszystkie dni tygodnia. Z ustalonego harmonogramu pracy wynika, że pracownik musi przyjść do pracy np. w święto, w sobotę (w zakładzie przyjęto, że sobota jest dniem dodatkowo wolnym od pracy), jak również w niedzielę.
Zatrudniliśmy pracownika na 3/5 etatu. Pracuje on od poniedziałku do środy po 8 godzin. Okres rozliczeniowy w zakładzie wynosi 4 miesiące i obecny przypada od lipca do października br. W tym okresie pracownik przepracuje zgodnie ze swoim rozkładem 408 godzin, a powinien, biorąc pod uwagę obowiązujące normy czasu pracy, 412 godzin i 48 minut. Czy w związku z tym powinniśmy wyznaczyć mu dodatkowy dzień
Ustalam harmonogramy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w zmianowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy w moim zakładzie wynosi 4 miesiące. W jakich sytuacjach mogę dokonywać zmian w harmonogramie czasu pracy?
W trakcie kontroli PIP bardzo często sprawdzeniu podlega to, czy pracodawca prowadzi wymaganą dokumentację z zakresu czasu pracy. Brak lub nieprawidłowe prowadzenie takiej dokumentacji może pociągnąć za sobą dotkliwe skutki finansowe.