Pracodawcy, chcąc pozyskać dobrych pracowników, mogą stosować pozafinansowe systemy motywacji, takie jak np. możliwość pracy w ramach elastycznych rozkładów czasu pracy. Pracownikom, którzy chcą łączyć życie rodzinne z pracą, można zaproponować np. wykonywanie pracy w ramach ruchomej organizacji czasu pracy lub indywidualny rozkład czasu pracy.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę
Zmiany rozkładu czasu pracy są możliwe na warunkach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych. Dotyczy to zarówno przypadków, w jakich można dokonywać zmian rozkładu czasu pracy, jak i zapisów określających dni i przedziały godzinowe, w których praca może być świadczona. Zmiana może być również dokonana na wniosek pracownika. W ten sposób można zmienić stały regulaminowy rozkład czasu pracy, a także
Moi pracownicy mają co pewien czas zlecane dyżury po pracy. Ze względu na korzystniejsze zasady rozliczania wolałbym, aby były to dyżury domowe. Jak należy rozumieć określenie "dyżur pełniony w domu"? Czy dotyczy to tylko sytuacji, gdy obowiązkiem pracownika jest oczekiwanie na pracę jedynie w jego domu lub mieszkaniu?
Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi minimalnego dobowego i tygodniowego odpoczynku, może zostać pozwany przez pracownika o odszkodowanie lub zadośćuczynienie do sądu pracy. Pracownikowi nie przysługuje natomiast w takiej sytuacji roszczenie o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
Zatrudniony na naszym osiedlu konserwator świadczy pracę w godzinach od 6.00 do 14.00. W poniedziałek, w związku z awarią pompy wodnej, został wezwany do pracy o godzinie 23.00. W tej sytuacji został przerwany dobowy odpoczynek konserwatora. Jak należy mu to zrekompensować?
Zatrudniamy w naszej firmie 3 pracowników administracyjnych. Pracują oni w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Od przyszłego miesiąca będziemy musieli zapewnić obecność jednego z pracowników do obsługi przyjazdu grupy interwencyjnej, jeżeli zostanie ona wezwana na teren zakładu przez ochronę. Wezwania te mogą się odbywać w godz. od 16.00 do 8.00. Grupa
Minimalne, nieprzerwane odpoczynki, jakie przysługują pracownikom, są to obowiązkowe odcinki czasu wolne od pracy zawodowej. Wynoszą przynajmniej 11 godzin w ciągu doby oraz 35 godzin w skali tygodnia (art. 132 i 133 Kodeksu pracy). Poza nielicznymi wyjątkami przełożony nie ma prawa wówczas wzywać pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych czy wyznaczać mu dyżurów, choćby w domu.