Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów związane z wprowadzeniem zakazu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów płatności gotówkowych powyżej 15 000 zł. Efektem wprowadzonych zmian jest m.in. poszerzenie katalogu dowodów księgowych o nowy rodzaj dokumentu. To na jego podstawie podatnicy prowadzący pkpir mają obowiązek
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeznaczenia prywatnych działek do działalności gospodarczej i późniejszej sprzedaży nieruchomości.
Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego można wprowadzone do działalności gospodarczej grunty zakwalifikować jako towar handlowy i jaki będzie moment poniesienia kosztu?
Czy w świetle opisanego stanu przyszłego można wprowadzone do działalności gospodarczej grunty, zakwalifikować jako towar handlowy, i jaki będzie moment poniesienia kosztu?
W związku z przekazaniem w formie darowizny gruntu wraz z budynkiem mamy do czynienia z nieodpłatnym zbyciem, a zatem w świetle powyższych uregulowań nie powstał po stronie Wnioskodawcy - jako wspólnika spółki cywilnej - przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W związku z przekazaniem w formie darowizny gruntu wraz z budynkiem mamy do czynienia z nieodpłatnym zbyciem, a zatem w świetle powyższych uregulowań nie powstał po stronie Wnioskodawcy - jako wspólnika spółki cywilnej - przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dot. sposobu ustalenia wartości otrzymanego na podstawie umowy darowizny gruntu, podzielonego na działki, które stanowić będą towary handlowe w Spółce cywilnej, której Wnioskodawczyni będzie wspólnikiem.
Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć wydatki na opłaty za gaz i wodę obliczone proporcjonalnie do udziału użytkowanej powierzchni budynku na potrzeby działalności gospodarczej w powierzchni budynku ogółem.
Dot. sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu nabycia nieruchomości gruntowych, stanowiących współwłasność majątkową małżeńską, a wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na refundację kosztów bonów gastronomicznych oraz sposobu księgowania przez Spółkę faktur za usługi hotelowe.
Wycena wniesionego wkładu niepieniężnego do spółki jawnej oraz jego zaewidencjonowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Jestem rolnikiem, prowadzę gospodarstwo rolne. Ponadto prowadzę działalność gospodarczą w zakresie unieszkodliwiania stałych odpadów z oczyszczalni miejskich. Działalność gospodarczą rozliczam w pkpir. Prowadzone gospodarstwo i posiadane grunty są niezbędne do utylizacji odpadów z oczyszczalni. Odpady stałe z oczyszczalni wywożę na grunty rolne. Na gruntach tych prowadzę uprawy zbóż. Stosuję na nich
Grunt stanowiący majątek osobisty Wnioskodawcy, a wykorzystywany dla potrzeb tej działalności winien zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych i materiałów). Przychód ze sprzedaży przedmiotowego gruntu wraz z budynkami mieszkalnymi stosownie do postanowień art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowi przychód
Czy wyceniając grunt wpisany do remenentu początkowego w/g cen rynkowych obowiązujących w dniu jego sporządzenia jest prawidłowe?
Czy prawidłowo zaksięgowano w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup i sprzedaż działki wraz z rozpoczętą budową?
Czy prawidłowe jest zaliczenie pierwszej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu do pozostałych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (kolumna 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) w momencie jej poniesienia? Czy roczne opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu w trakcie realizowania inwestycji prowadzonej na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów