W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć
Dochody z najmu powierzchni dachu na cele niemieszkaniowe realizowane przez najemców mogą korzystać ze zwolnienia z CIT. Dach budynku mieszkalnego stanowi bowiem element zasobu mieszkaniowego. Warunkiem stosowania zwolnienia jest przeznaczenie tych dochodów na utrzymanie zasobów mieszkaniowych - wyrok NSA z 14 stycznia 2021 r., sygn.akt II FSK 2405/18.
Udzielanie stypendiów osobom uczącym się może być uznane za działalność oświatową, a tym samym dochód przeznaczony na ten cel może korzystać ze zwolnienia z CIT - wyrok NSA z 3 grudnia 2020 r., sygn. akt II FSK 2141/18.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia Nieruchomości we Francji
Czy w świetle opisanego stanu faktycznego i zawartej umowy użytkowania wszystkich udziałów Pana T. G., należy uznać, dochody uzyskiwane przez Fundację z dywidend oraz inne dochody z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski, które zostaną przeznaczone przez Fundację na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Czy otrzymana pomoc de minimis podlega zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 47 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu Państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonych w odrębnych
Czy uczestnik programu Mobilność Plus za lata podatkowe 2016 i 2017 ma prawo do skorzystania z przewidzianego art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienia przedmiotowego otrzymanych na ten cel środków finansowych?Ewentualnie, czy przekazywane Wnioskodawcy w ramach programu Mobilność Plus środki na sfinansowanie kosztów podróży i pobytu w zagranicznym ośrodku naukowym
Równowartość dochodu odpowiadającego wydatkom, w tym zaliczkom, na zakup akcji w podmiotach, będących osobami prawnymi, związanych z mediami nie jest zwolniony przedmiotowo od podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ nie odbywa się w ramach zarządzania portfelem, o którym mowa w art. 75 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538).
Czy słuchacz studiów podyplomowych otrzymujący nieodpłatnie świadczenia rzeczowe (grant na studia podyplomowe w Szkole, Uniwersytetu i inne granty rzeczowe) oraz świadczenia finansowe (różnej wysokości granty finansowe), które są finansowane przez Wnioskodawcę ze środków bezzwrotnej pomocy na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, uzyskuje przychód, który to przychód
Czy środki pieniężne przekazane przez Fundatora na fundusz założycielski Fundacji nie stanowią przychodu podatkowego Fundacji
Czy dochody uzyskiwane przez Fundację w toku jej działalności, które będą przeznaczone na realizację celów statutowych, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy otrzymane z KFS dofinansowanie jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21, pkt 47 lub pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 643 ze zm. winno być: t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.)?
Czy wartość nabycia nieruchomości oraz nakłady finansowe poniesione na remont domu mogą być uznane, w związku z jego sprzedażą za koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli sfinansowane były ze środków pochodzących ze sprzedaży innej nieruchomości, w odniesieniu do których zastosowano zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy
Czy od ww. kwoty netto wypłaconej z polisy ubezpieczeniowej spadkodawcy, na którą dokonano transakcji, a dotyczącej polisy ubezpieczeniowej, powinien być pobrany podatek dochodowym od osób fizycznych w Polsce?
Czy dochód powstały w wyniku poniesienia w projekcie mniejszych kosztów w stosunku do przychodu stanowiącego otrzymaną dotację w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 53 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy świadczenie ubezpieczeniowe (stanowiące iloczyn liczby jednostek w UFK nabytych na podstawie umowy oraz wartości tych jednostek z dnia wyceny oraz w stałej, ryczałtowej wysokości wskazanej w Certyfikacie ubezpieczenia ustalonej na etapie zawierania umowy ubezpieczenia) otrzymane przez Wnioskodawcę (Uposażonego) będzie objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych?
W zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT usługi wykonywanej przez Bank na rzecz Dłużników polegającej na finansowaniu zobowiązań Dłużnika poprzez spłatę jego zobowiązań, skutkiem której będzie wstąpienie w prawa zaspokojonego wierzyciela.
Czy świadczenie ubezpieczeniowe (stanowiące iloczyn liczby jednostek w UFK nabytych na podstawie umowy oraz wartości tych jednostek z dnia wyceny oraz w stałej, ryczałtowej wysokości wskazanej w Certyfikacie ubezpieczenia ustalonej na etapie zawierania umowy ubezpieczenia) otrzymane przez Wnioskodawczynię (Uposażoną) będzie objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Obowiązek naliczania podatku od towarów i usług od odsetek w związku ze sprzedażą na raty i termin wystawienia faktury.
Czy wynagrodzenie wypłacone pracownikowi przez pracodawcę, który otrzymuje na ten cel środki z Unii Europejskiej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?