Powstanie momentu obowiązku podatkowego z tytułu dodatkowych prac budowlanych, których zasadność i wartość należnego wynagrodzenia została zasądzona w wyroku sądu.
Zdarzenie ma charakter pierwotny, czyli istniało już w momencie nieprawidłowego rozpoznawania przychodu należnego. W konsekwencji należy skorygować błędnie wykazany przychód za okres w którym został wykazany tj. w 2019 r.
Ustalenia: - czy w sytuacji, gdy wyrokiem sądu wystawione faktury zostały uznane za nienależne Spółka może anulować faktury VAT i dokonać na tej podstawie korekty przychodów i deklaracji CIT, jeśli Kontrahent odesłał faktury bez księgowania i Spółka posiada oryginały i kopie wystawionych faktur, - w jakim okresie Spółka może dokonać korekty przychodów i podatku dochodowego - w miesiącach powstania
Otrzymanie na podstawie wyroku podwyższenia wynagrodzenia z tytułu wykonania usług budowlanych.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usług/towarów nieudokumentowanych fakturą.
Podatek od towarów i usług w zakresie braku możliwości wystawienia faktur korygujących, zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego, obniżających wartość wynagrodzenia wynikającego z faktur korygujących z roku 2021, i w konsekwencji zmniejszenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego oraz braku możliwości wystawienia kolejnych faktur korygujących in plus w wyniku pozytywnego rozpatrzenia skargi kasacyjnej
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że kwota brutto wynosząca 150.555,84 zł tytułem wynagrodzenia za faktury nr 20180603 zapłacona na rzecz Y w dniu 24 lutego 2023 r. stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki i może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w dacie uzyskania duplikatu faktury nr 20180603 i ujęcia tego duplikatu w księgach Spółki? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur, do zapłaty których zobowiąże Wnioskodawcę wyrok sądowy.
Czy kwota podatku VAT 45 843,50 zł, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest dla Spółki kosztem uzyskania przychodu.
Skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do odszkodowania wypłaconego przez byłego francuskiego pracodawcę.
CIT - moment ujęcia korekty przychodów podatkowych w związku z korektą ceny za m3 wody i ścieków.
Moment ujęcia do podstawy opodatkowania kwoty należności głównej, odsetek ustawowych od należności głównej oraz kwoty zwrotu kosztów sądowych.
Ustalenie: - czy otrzymane przez Wnioskodawcę odszkodowanie stanowi przychód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych; - jak ustalić koszty uzyskania tego przychodu po stronie Wnioskodawcy; - jaka będzie stawka podatku dla dochodu Wnioskodawcy; - do jakiego źródła przychodu trzeba będzie przypisać uzyskane przez Wnioskodawcę odszkodowanie; - czy otrzymana kwota odszkodowania
Czy otrzymane przez Spółkę kwoty, zasądzone wyrokiem, można potraktować jako zwrot wydatków, wynikających z zapłaty dokonanej przez Spółkę z tytułu „pustych faktur” (na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT)?
Możliwość dokonania korekty faktury w związku z wyrokiem Sądu oraz możliwości uwzględnienia faktury korygującej w deklaracji VAT-7.
W zakresie w zakresie ustalenia, czy w opisanym przypadku w sytuacji otrzymania korzystnego dla Spółki prawomocnego wyroku Spółka powinna dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym doszło do uprawomocnienia się ww. rozstrzygnięcia.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania przez Wnioskodawcę w dół kwoty podatku naliczonego z faktur wystawianych przez Nadleśnictwa o kwotę wynikającą z prawomocnego rozstrzygnięcia sądu powszechnego korzystnego dla Spółki w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym: otrzymał faktury korygujące od Nadleśnictw oraz w którym: doszło do uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.
Możliwość wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej nr ... z 10.05.2017 r. oraz prawa do obniżenia podstawy opodatkowania określonej fakturą nr ... na zasadach przewidzianych w art. 29a ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Prawo do wystawienia faktury korygującej upoważniającej do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz moment wystawienia tej faktury.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnie zakwestionowanej przez Wnioskodawcę, następnie jednak zapłaconej w wyniku otrzymania prawomocnego orzeczenia sądu.
w zakresie: 1. Czy w sytuacji, gdy koszt prac przewidzianych w umowie jest większy niż zakładany początkowo, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy powstanie w dniu pierwotnego wykonania usług budowlanych czy też w momencie zawarcia przez strony ugody lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu? 2. Czy w sytuacji potwierdzenia w pytaniu nr 1, że przychód w podatku dochodowym