Wystawienie faktury dla najemcy pojazdu, na której wskazują Państwo jedną kwotę za usługę wynajmu pojazdu, kalkulowaną jako koszt udostępnionego pojazdu wraz z kosztami dodatkowymi, tj. zatankowanego przez najemcę paliwa i opłat drogowych.
Jeżeli w małżeństwie istnieje wspólność majątkowa i jeden z małżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to ma prawo odliczyć VAT z faktury opłaconej przez drugiego małżonka z majątku wspólnego – wyrok NSA z 11 lipca 2023 r., sygn. akt I FSK 517/19.
Skutki podatkowe w VAT dotyczące ustalenia w formie decyzji administracyjnej treści umowy o powierzenie obowiązków operatora systemu przesyłowego paliwa.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania przesyłania faktury w formie PDF za wydanie faktury.
W zakresie wystawienia przez Państwa na rzecz najemcy pojazdu odrębnych (od faktur za najem pojazdu) faktur VAT, dokumentujących wyłącznie koszt paliwa zatankowanego przez najemcę za pomocą Państwa kart paliwowych, z zastosowaniem stawki podatku VAT właściwej dla odsprzedawanego towaru tj. paliwa.
Uznanie wyodrębnionych w oddzielnych pozycjach na fakturach sprzedażowych części będących materiałem eksploatacyjnym, transportu i zużytego paliwa jako świadczenie kompleksowe z usługami serwisowania i usługami wynajmu wózków widłowych oraz braku obowiązku oznaczania tych elementów składowych w ewidencji JPK_VAT kodami odpowiednio „07”, „13” oraz „02”.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania przesłania faktury w formacie PDF za wydanie faktury.
uznanie transakcji dokonywanych pomiędzy Dostawcą a Spółką na stacji paliw przy użyciu Karty paliwowej za odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług przez Dostawcę na rzecz Spółki, - prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zbiorczych wystawionych przez Dostawcę na rzecz Spółki za towary i usługi nabyte na stacjach paliw przy użyciu Karty paliwowej, - uznanie transakcji
obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności dla sprzedaży paliwa gazowego w ramach Scenariuszy 1-4
Uznanie transakcji realizowanych przy udziale Spółki i przy użyciu kart paliwowych za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Podwykonawców, dokumentujących sprzedaż paliw na rzecz Wnioskodawcy, odsprzedawanych następnie klientom Spółki.
We wrześniu wchodzi w życie pierwszy pakiet zmian w przepisach VAT uchwalonych przez Sejm w kwietniu i lipcu 2019 r. W pakiecie znalazło się kilkanaście zmian, z których najpoważniejsza oznacza bezwzględną utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników wykonujących niektóre rodzaje sprzedaży. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperta omawiającego wprowadzane zmiany.