Dotyczy ustalenia czy: - nadwyżka z produkcji energii wypłacana przez dostawcę energii na konto wspólnoty, będzie przychodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi; - środki te wykorzystane na cele utrzymania budynku lub zasilenie funduszu remontowego, powinny być obarczone podatkiem CIT.
Dochód spółdzielni mieszkaniowej ze zbycia świadectw efektywności energetycznej (białych certyfikatów) nie może być uznany za uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowym. Tym samym uzyskany z tytułu takiej sprzedaży dochód nie jest objęty zwolnieniem z CIT określonym w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy
Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych w budynkach mieszkańców, określenie podstawy opodatkowania, prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz opodatkowanie dotacji.
Czy Wspólnota podatek dochodowy wylicza tylko od dochodu związanego z odsetkami od lokat?
Czy Wspólnota Mieszkaniowa powinna płacić podatek od przychodów uzyskiwanych z tytułu refaktury kosztów energii elektrycznej dla dostawcy usług telekomunikacyjnych, jeśli dochód przeznaczony zostanie w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?
w zakresie zwolnienia od podatku przychodów z tytułu gospodarki zasobami mieszkaniowymi
Czy opisany sposób rozliczenia, rozdysponowania i odsprzedaży kluczy i pilotów do bram dla wyliczania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowy?
Czy Wspólnota Mieszkaniowa powinna płacić podatek od przychodów uzyskiwanych z tytułu refaktury kosztów energii elektrycznej dla dostawcy usług telekomunikacyjnych, jeśli dochód przeznaczony zostanie w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?
Czy Wspólnota z tytułu dofinansowania otrzymanego od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej słusznie odprowadziła podatek dochodowy od osób prawnych?
Czy uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniową dochód w wysokości 26.000 zł z tytułu jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie na rzecz S.A. na czas nieograniczony prawa rzeczowego ograniczonego, w postaci służebności przesyłu obciążającego nieruchomość, który zostaje przeznaczony w całości na wydatki związane z utrzymaniem części wspólnych budynku, jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych
Należy stwierdzić, że najem pomieszczeń należących do Wspólnoty Mieszkaniowej na stację transformatorową będącą własnością zakładu energetycznego, niezbędny jest dla prawidłowego funkcjonowania lokali mieszkalnych należących do Wspólnoty. Zatem kwota najmu otrzymywana przez Wspólnotę Mieszkaniową od zakładu energetycznego stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a tym samym przychód podatkowy
Czy przychód z odsetek od lokat bankowych związany z przechowywaniem kaucji mieszkaniowych winien być wolny od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 44?
Czy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odszkodowanie od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego stanowi przychód Spółdzielni z działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ma wpływ na wielkość dochodu uzyskanego z tej gospodarki, który zwolniony jest od podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy przychody z tytułu otrzymanego od Gminy odszkodowania korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44?
Czy Spółka musi korzystać z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i prowadzić odrębną księgowość dla gospodarki zasobami mieszkaniowymi i odrębną dla pozostałej działalności opodatkowanej oraz obliczać łączne dla całej Spółki, jeżeli dochód na działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi nie występuje, a nawet gdy wystąpi nie będzie przeznaczany na utrzymanie tych zasobów
Spółka ma obowiązek prowadzić ewidencję rachunkową zgodnie z obowiązującymi przepisami w sposób zapewniający odrębne określenie przychodów, kosztów oraz dochodów lub straty, oddzielnie dla działalności związanej z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi oraz oddzielnie dla innej działalności gospodarczej.
Czy Wnioskodawca musi korzystać z przysługującego mu prawa, o którym mowa w art. 17 ust. 11 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z gospodarki mieszkaniowej i tym samym prowadzić odrębną ewidencje przychodów i kosztów i ustalać dochód dla gospodarki mieszkaniowej i pozostałej?
Czy dochód osiągany przez wspólnotę mieszkaniową z wynajmu części wspólnych nieruchomości jest przychodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a uzyskany z tego źródła dochód jest zwolniony z podatku dochodowego na mocy art. 17?
Czy powstała różnica pomiędzy ceną ustaloną podczas przetargu, wniesioną przez wygrywającego, a ceną wywoławczą wg operatu sporządzonego przez rzeczoznawcę stanowi dochód Spółdzielni z innej działalności gospodarczej?
dotyczy sposobu ustalania - na podstawie art. 15 ust. 2 i 2a - wielkości kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Czy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma obowiązek stosowania wyodrębnionych ewidencji przychodów i kosztów - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r. w celu określenia:1. dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które zwolnione są z opodatkowania