Działalność jednostek samorządu terytorialnego w zakresie edukacji i pomocy społecznej jest wyłączona z opodatkowania VAT. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 10 czerwca 2020 r. Przedstawiamy fragment tej interpretacji, jej pełna treść jest dostępna na www.inforlex.pl/ewydania w zakładce Interpretacje.
Brak zastosowania zwolnienia dla czynności związanych z zapewnieniem pobytu w mieszkaniu chronionym, a w konsekwencji braku obowiązku ich dokumentowania i ewidencjonowania, w tym przy zastosowaniu kasy rejestrującej
Brak obowiązku wystawiania faktur z tytułu wnoszenia opłat za pobyt mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej oraz brak obowiązku prowadzenia ewidencji zakupu z tytułu świadczonych przez Dom Pomocy Społecznej usług.
Wnioskodawca z uwagi na fakt przekroczenia kwoty 40.000 zł obrotu w roku 2010 z tytułu świadczenia usług na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej mógł korzystać do dnia 30 kwietnia 2011r., stosownie do zapisu § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. rozporządzenia. Zatem od dnia
W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeżeli za wszystkie świadczone usługi od 1 września 2011 r. zapłata w całości następuje przelewem na rachunek bankowy a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczy. Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z
Czy Dom Pomocy Społecznej w przedstawionej sytuacji jest zobowiązany do rejestracji wpływów z ww. usług, tj. na rzecz mieszkańców jak i innych przy użyciu kasy rejestrującej?
Czy Domy Pomocy Społecznej stosując obrót bezgotówkowy jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej?
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług za pomocą kasy rejestrującej przez GOPS
Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej
zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie usług Domu Pomocy Społecznej należących do działu 87 PKWiU, za które otrzymuje w całości zapłatę przelewem na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła (a więc w odniesieniu do opłat wnoszonych w całości na konto bankowe przez podopiecznych i ich rodziny)
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
wbrew zawartemu we wniosku twierdzeniu, na powstanie obowiązku w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej nie ma wpływu fakt, czy podatnik jest objęty zwolnieniem przedmiotowym od podatku od towarów i usług, bowiem jak wynika z powołanych przepisów, ewidencję tą są zobowiązani prowadzić wszyscy podatnicy (także korzystający ze zwolnienia przedmiotowego od podatku